Европската фудбалска федерација на нејзината официјална интернет-страница го соопшти списокот со фудбалери номинирани за место во најдобриот тим на 2017 година.

На списокот од поранешна Југославија во конкуренција се: Јан Облак, голманот на Атлетико Мадрид, Лука Модриќ од Реал Мадрид и Миралем Пјаниќ од Јувентус.

Голмани: Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Кејлор Навас (Реал Мадрид), Мануел Нојер (Баерн Минхен), Јан Облак (Атлетико Мадрид), Давид де Хеа (Манчестер јунајтед).

Одбрана: Дани Алвес (ПСЖ), Томас Менје (ПСЖ), Леонардо Бонучи (Милан), Антонио Валенсија (Манчестер јунајтед), Камил Глик (Монако), Диего Годин (Атлетико Мадрид), Даниел Карвахал (Реал Мадрид), Марсело (Реал Мадрид), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Џошуа Кимих (Баерн Минхен), Џорџо Кјелини (Јувентус), Алекс Сандро (Јувентус), Бенџамин Менди (Манчестер сити), Жерар Пике (Барселона), Давинсон Санчес (Тотенхем). Редот за врска: Еден Азар (Челзи), Деле Али (Тотенхем), Кристијан Ериксен (Тотенхем), Марко Асенсио (Реал Мадрид), Иско (Реал Мадрид), Карлос Каземиро (Реал Мадрид), Тони Крос (Реал мадрид), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Андрес Иниеста (Барселона), Хенрих Мхитарјан (Манчестер јунајтед), Пол Погба (Манчестер јунајтед), Саул Нигес (Атлетико Мадрид), Миларем Пјаниќ (Јувентус), Фабињо (Монако), Кевин де Бројне (Манчестер сити).

Напаѓачи: Серхио Агуеро (Манчестер сити), Карим Бензема (Реал Мадрид), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид), Антоан Гриезман (Атлетико Мадрид), Пауло Дибала (Јувентус), Единсон Кавани (ПСЖ), Килијан Мбапе (ПСЖ), Нејмар (ПСЖ), Хари Кејн (Тотенхем), Роберт Левандовски (Баерн Минехен), Лионел Меси (Барселона), Луис Суарес (Барселона), Дрис Мертенс (Наполи), Пјер-Емерик Обамејанг (Борусија Дортмунд), Радамел Фалкао (Монако).Автор: Администратор
Објавено на: 22/11/2017 21:32