Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро го освои мастерс турнирот во Индијан Велс откако во финалето беше подобар од светскиот број 1, Роџер Федерер и ја прекина неговата спектакуларна низа од 17 победи по ред сезонава.

За Дел Потро ова е 22 освоен турнир во кариерата, но и прва титула на некој од „мастерс 1000“ турнири, како и најголема турнирска победа по освоениот УС Опен во 2008 година.

Аргентинецот до победата дојде во три сета, при што спасуваше три меч- топки (6:4, 6:7 и 7:6).

ДелПотро го освои првиот сет благодарение на брејкот во петиот гем, а Федерер ја искористи дури седмата сет-топка во вториот сет. Пред да го земе сетот Швајцарецот мораше да спасува и една меч-топка на Аргентинецот.

Третиот сет донесе уште повеќе драматика. Федерер при резултат 4:4 по прв пат му го одзеде сервисот на Дел потро, а кога сервираше за мечот не искористи три меч топки, две врзани при резултат 40:15 и уште една предност. Аргентинецот ја искористи моќноста па со брејк стигна до 5:5, за да доминира во тај-брекот.

Ова беше 25 меѓусебен дуел на Дел Потро и Федерер и седма победа на Аргентинецот.Автор: Администратор
Објавено на: 19/03/2018 01:49