Британската боксерска суперѕвезда, Ентони Џошуа (21-0, 20 КО) е речиси сигурно дека до крајот на оваа година ќе има борба за обединување на појасите со шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер (40-0, 39 КО).

Двајцата можеби најдобри боксери на денешницата ги држат сите главни титули во тешка категорија и сакаат да се сретнат, но и покрај долгите преговори, датум за борба се уште нема.

Пред неколку недели Вајлдер објави видео во кое му нуди на својот противник гарантиран приход од 50 милиони долари за да се соочи со него, но промоторот на Џошуа, Еди Херн, ја утврди понудата како ништо повеќе од „маркетиншки трик“, иако тој го прифатил предлогот сериозно.

Говорејќи по победата на неговиот пријател Тони Белју над Дејвид Хеј во саботата вечер, Џошуа изјави дека се чувствува многу убеден дека во даден момент оваа година, дуел со Вајлдер ќе има.

- Дуел со Вајлдер ќе има 95 отсто оваа година. Силно сум заинтересиран за таква средба. Веќе не можеме да зборуваме за финансискиот дел, бидејќи сум сигурен дека ќе има профит од овој дуел. Работиме постојано за оваа борба да се одржи, изјави Џошуа, кој е шампион на ИБФ, ИБО, ВБА и ВБО верзиите.

Ако сепак до договор не дојде, тогаш британскиот боксер веројатно ќе мора да направи задолжителна одбрана против освојувачот на златен олимписки медал и поранешен светски шампион во тешка категорија - Александер Поветкин.Автор: Администратор
Објавено на: 08/05/2018 09:12