Трикратниот светски шампион во „MotoGP“ Хорхе Лоренцо по крајот на сезоната ќе го напушти Дукати, тим за кој настапуваше од неговото деби во серијата.

Шпанецот потпиша договор за две сезони со главниот ривал на Дукати, Хонда.

Следната сезона, Лоренцо ќе биде во тим со четирикратниот светски шампион Марк Маркез.

Како што објави „Марка“, платата на Лоренцо ќе изнесува четири милиони евра годишно.

Во Хонда на местото на Лоренцо ќе дојде Дани Педросу, кој трипати беше вицешампион.Автор: Администратор
Објавено на: 06/06/2018 15:49