Еден сопатник и еден возач на мопед се потешко повредени во две сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие се случиле на подрачјето на Скопје.

Со лесни повреди се здобиле четири лица во две сообраќајки од вкупно девет незгоди. Материјална штета е предизвикана во пет сообраќајки.

Податоците од билтенот на СВР Скопје покажуваат дека 59 возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, шест возачи возеле под дејство на алкохол и 12 возеле пред да се стекнат со правото да управуваат со возило.

Од сообраќај се исклучени две технички неисправни возила и девет нерегистрирани.

Сообраќајната полиција казнила и 100 возачи за непрописно паркирање, а 65 возила се подигнати со специјалното возило „пајак“.

Кај пешаците, 13 поминале на црвено светло, а 17 не ја поминале улицата на пешачки премин.Автор: Администратор
Објавено на: 27/06/2018 10:39