„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија создавање современа софтверска платформа преку која ќе се овозможи полесно поврзување на фабриките на автомобилскиот гигант.

Стручни лица сметаат дека тоа многукратно ќе го забрза развојот на производството на возила.

Извршниот директор на „Мајкрософт“, Скот Гатри соопшти дека мрежната платформа ќе биде составена од 3.000 машини, роботи и самоуправувачки преносни средства.

Слична зделка минатата недела склучија и „Фолксваген“, „Амазон“ и „Сименс“.Автор: Администратор
Објавено на: 02/04/2019 14:42