Претседателот на опозициската Социјалдемократска партија на Хрватска (СДП), Давор Бернардиќ во првиот телевизиски дуел со лидерот на Хрватска демократска заедница (ХДЗ ), Андреј Пленковиќ, рече дека кога треба да избере помеѓу Туѓман и Тито, го избира Тито, на што актуелниот премиер реагираше дека „тоа е неверојатно“.

– Во ред, јавноста нека знае дека СДП е за Тито, рече Пленковиќ во синоќешната дебата на хрватската телевизија РТЛ.

Пленковиќ рече дека тоа е неверојатно и дека лидерот на СДП „избра диктатор“.

Бернардиќ додаде дека и првиот претседател на самостојна Хрватска, Фрањо Туѓман, како што рече, имал свои заслуги.Автор: Администратор
Објавено на: 30/06/2020 14:14