Од преброени гласови од 2.491 од вкупно 3.480 гласачки места, или околу 72 отсто од избирачките ливчиња Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ води со освоени 36,9 отсто од гласовите пред Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 35,9.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 10,18 за Алијанса на Албанците и Алтернатива 7,96, за Левица 4,14, за Интегра 1,39, за ДПА 1,3 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто.Автор: Администратор
Објавено на: 15/07/2020 23:50