Израелскиот претседател Рувен Ривлин го избра опозицискиот лидер Јаир Лапид за да формира нова влада на земјата, јавуваат локалните медиуми, оценувајќи дека со тоа веројатно ќе се стави крај на долгото 12-годишно владеење на Бенјамин Нетанјаху.

Ривлин денеска му го довери мандатот на лапид, откако Нетанјаху не успеа синоќа до полноќ да состави владејачка коалиција во предвидениот рок од 28 дена

Според шефот на државата, Лапид има најголеми шанси да формира коалиција за состав на следната влада на земјата.Автор: Администратор
Објавено на: 05/05/2021 23:28