Германското Министерство за надворешни работи ги утврди договорите од Минск како основа за решавање на конфликтот во Донбас. Така, Министерството за надворешни работи во Берлин одговори на зборовите на Леонид Кравчук за промена на формата на преговорите, пишува рускиот весник „Московски комсомолец“, цитиран од „Фокус“.

„Германија, заедно со Франција, продолжува да прави напори во нормадски формат за да направи понатамошен напредок во спроведувањето на одлуките на Самитот во Париз. Целосното спроведување на договорите од Минск останува водечка нишка во нашите напори“, соопшти Министерството.

Кравчук, кој во моментов е на чело на делегацијата на земјата во Контактната група за Донбас, зборувајќи за разговорите во Минск, рече дека Украина може да одбие да ги продолжи.

Тој исто така истакна дека Украина конечно ќе може да ја утврди својата позиција во однос на договорите од Минск по самитот Русија-САД и на претседателите Владимир Зеленски и Владимир Путин.Автор: Администратор
Објавено на: 05/05/2021 23:32