Кинеската Ши Тингмао го освои златниот медал во скокови од отскочна даска од три метри на Олимписките игри во Токио.

Ова злато стана за Ши е трето во кариерата на Олимписките игри. Таа, исто така, стана шампион во оваа дисциплина на Игрите во Бразил, а во истото натпреварување освои златен медал во синхронизирани скокови од три метри отскочна даска.

Второто место на Олимписките игри во Токио го зазеде друга Кинеска, Ванг Хан, додека бронзата е за Американката Криста Палмер.

Пласман на првите три: 1. Ши Тингмао (Кина) – 383,50 бода 2. Ванг Хан (Кина) – 348,75. 3. Криста Палмер (САД) – 343,75.Автор: Администратор
Објавено на: 01/08/2021 12:06