Рускиот тенисер Данил Медведев се пласира во полуфиналето на УС Опен. Тој вечерва во четвртфиналето го победи претставникот на Холандија, Ботик ван де Зандсулп, во четири сета.

Мечот траеше 2 часа и 24 минути и заврши со резултат 6:3, 6:0, 4:6 и 7: 5 во корист на Русинот, кој важи з автор носител на турнирот.

Противник на Медведев ќе биде победникот од двојката Феликс Оже-Алјасим (Канада) – Карлос Алкарас Гарфија (Шпанија).

Наградниот фонд на Грен слемот во Њујорк изнесува 57,5 милиони долари.Автор: Администратор
Објавено на: 07/09/2021 23:16