Американскиот актер-ветеран Бил Козби ќе поднесе жалба на пресудата со која е осуден да ѝ плати 500.000 долари на жена која го обвини дека била силувана пред пет децении.

Глумецот, некогаш познат како „Таткото на Америка“, е обвинет за сексуално злоставување на десетици жени. Обвиненијата се однесуваат на случаи од последниве неколку децении. Откако единствената пресуда на Козби беше поништена поради правни пропусти, граѓанскиот случај што заврши со парична казна, е единствената пресуда против Козби. Неговиот гласноговорник Ендрју Вајат рече дека случајот ќе биде „неверојатна победа“ за Козби и нагласи дека актерот ќе поднесе жалба.

Двонеделната граѓанска тужба истражува дали Козби се сретнал со тужителката Џуди Хат и нејзиниот тогаш 17-годишен пријател на снимање во средината на 1970-тите. Според обвинувањата, Козби ги дрогирал и ги однел во „Плејбој-замокот“ на Хју Хефнер, каде што ја силувал тогаш 16-годишната Хат.

Тужителката поднела граѓанска тужба според законот во Калифорнија, што им дозволува на возрасните кои ги потиснувале сеќавањата на сексуалните напади како деца да преземат правна постапка и повеќе години по инцидентот. Хат има 64 години.

Бил Козби (84) е (не)славна фигура во американската популарна култура од 20 век, а покрај бројните секс-скандали, можеби е најпознат и со своето „Козби шоу“, како и повеќе други филмски и ТВ-проекти.

Обвиненијата против него почнаа овој, 21. век. Повеќе од 60 жени, од кои повеќето поранешни амбициозни глумици и модели, јавно го обвинија Козби за сексуален напад, вознемирување и силувања со помош на психотропни супстанции.Автор: Администратор
Објавено на: 23/06/2022 09:28