Демократска Бугарија (ДБ), ДПС, БСП, ГЕРБ и „Промените продолжуваат“ (ПП) бараат и инсистираат темата Република Македонија денеска да помине на парламентарната комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание, изјави потпретседателот на Народното собрание и пратеник од партијата „Препород“, Цончо Ганев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, една од партиите бара до пладне да се донесе одлука на Народното собрание за укинување на ветото за Република Македонија.

Претседателот на пратеничката група на Демократска Бугарија Христо Иванов утринава на Претседателскиот совет изјави дека разговарал со амбасадорот на Франција во Бугарија.

Ганев изјави дека Иванов прашал дали пратениците можат да ги исполнат потребните критериуми доколку пратениците до попладневните часови одлучат за Република Македонија.

Пратеникот од „Препород“ прокоментира дека целта е утре да има вонредна точка на дневниот ред на Народното собрание за Македонија.

На веб-страницата на Народното собрание има информации за седницата на Комисијата за надворешна политика во 15 часот. Прва точка на дневен ред е изнесување мислење и информација од МНР за нацрт-записник од заедничка седница под чл. 12 од Договорот со Република Македонија од 2017 година и пакетот документи на Претседателството со Советот на ЕУ во врска со процесот на проширување.Автор: Администратор
Објавено на: 23/06/2022 10:27