Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од лидерите на земјите-членки на НАТО финансиска и помош во оружје за да и помогнат на неговата земја да се спротивстави на Русија, која, како што рече, сака да го диктира светскиот поредок.

Обраќајќи им се на лидерите на земјите од НАТО собрани во Мадрид, Зеленски ја истакна потребата од модерни артилериски системи. – За да ја прекинеме доминацијата на руската артилерија, што е значајна предност, ни треба поголем број од овие модерни системи, модерна артилерија, рече Зеленски. Тој додаде дека на Украина и се потребни околу пет милијарди долари месечно за одбрана. Зеленски истакна дека Русија не ја започна војната само за да ја освои Украина, туку „да ги диктира условите во Европа и да го диктира идниот светски поредок“.

Украинскиот претседател предупреди дека следната година ситуацијата може да биде уште полоша, и тоа не само за Украина доколку неговата земја не добие соодветна помош. Тој нагласи дека Русија не сака да застане на освојување на јужна Украина или Донбас, туку сака да оди понатаму. – Таа сака да апсорбира град по град во Европа, во земји кои Русија ги смета за нејзина сопственост, а не независни држави. Прашањето е кој е следниот – Молдавија, балтичките земји, Полска?, истакна украинскиот претседател.

Тој додаде дека финансиската поддршка „не e помалку важна од помошта со оружје“.

– Русија сè уште добива милијарди секој ден и ги троши на војнаta. Имаме дефицит од повеќе милијарди долари, немаме нафта и гас за да го покриеме, рече Зеленски, додавајќи дека на Украина.

Тој, исто така, повика на санкции кон Русија „што ќе ја запрат нејзината способност да плаќа за војната“.Автор: Администратор
Објавено на: 29/06/2022 14:37