Неговиот претходник, Илир Мета, со посетата на Косово го заокружи петгодишниот мандат а новиот албански претседател токму Косово го избра за прва дестинација за посета надвор од земјата по изборот на 24 јули.

-Три недели по преземањето на функцијата претседател на Албанија, Бајрам Бегај не ја прекрши традицијата. Првата посета во странство како претседател ќе ја оствари во Приштина, јавија албанските медиуми.

Додаваат дека в понеделник, 15 август, спикерот на парламентот Глаук Коњуфца ќе биде домаќин на претседателот на Република Албанија, со кого Бегај ќе ја оствари и првата средба, по што ќе се сретне и со косовскиот државен врв и лидери на политички партии.

Бегај(55) функцијата ја презеде на 24 минатиот месец по дадената заклетва во парламентот и свечената церемонија во претседателската резиденција.

Беше предлог на владејачките социјалисти а на 4 јуни доби поддршка од пратениците во законодавниот дом со 78 гласови.

Тој е осми претседател на Албанија по падот на комунизмот.Автор: Администратор
Објавено на: 14/08/2022 04:55