Силно невреме со со дожд и грмежи ја зафати Далмација. Тоа дополнително ја отежнува состојбата на патиштата на кои има голема мешаница.

Хрватските медиуми информираат дека над Јадранот има висински циклон, најсилниот бран денеска во попладневните часови ја зафати средна Далмација, каде паднаа 30 литри дожд на метар квадратен, пишува Dalmacija danas.

Обилен дожд го зафати Сплит и за кратко време шредизвика поплави на улиците, а поплавени се и неколку локалиАвтор: Администратор
Објавено на: 14/08/2022 06:15