Поранешниот француски фудбалски репрезентативец Франк Рибери одлучи да стави крај на професионалната кариера, јави денеска Скај спорт.

Рибери (39) е член на Салернитана, а со италијанскиот клуб има договор до крајот на сезоната.

Скај Спорт објави дека Рибери одлучил да ја прекине кариерата поради проблеми со повредите и одлуката наскоро и официјално ќе ја објави.

Францускиот фудбалер сезонава поради проблеми со коленото одигра само 36 минути.

Рибери во кариерата настапуваше за Булоњ, Алес, Брест, Мец, Галатасарај, Марсеј, Баерн Минхен, Фиорентина и Салернитана.

Најголем печат остави во Баерн освојувајќи со клубот од Минхен вкупно 23 трофеи.

Во дресот на француската репрезентација што го носеше од 2006 до 2014 година одигра 81 натпревари и постигна 16 голови.Автор: Администратор
Објавено на: 07/10/2022 14:21