Најмалку 34 лица загинаа, а 40 се повредени во судирите во северниот отцепен регион Сомалиленд, соопштија денеска лекарите од јавната болница во градот Ласкануд во тој регион.

Министерот за внатрешни работи на Сомалиленд, Мохамед Кахин Ахмед, изјави дека рано утринава избувнале борби во источниот дел на Сомалиленд меѓу регионалните сили и антивладините борци, еден месец откако околу 20 лица беа убиени во протестите поради контрола на спорните области.

Сомалиленд се отцепи од Сомалија во 1991 година, но не доби широко меѓународно признавање на нејзината независност.

Лекар во болницата Ласкануд, од историскиот град Мохамад Фарах, рече дека најмалку 34 лица загинале, а 40 се повредени.Автор: Администратор
Објавено на: 06/02/2023 15:03