Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Покрај ова, против првоосомничениот е поведена постапка и за кривично дело - предизвикување општа опасност согласно член 288 став 1 од Кривичниот законик.

-Двајцата соизвршители, на 24 март, на наплатна рампа на автопатот Гостивар -Тетово, неовластено заради продажба држеле 30 килограми наркотична дрога марихуана. Дрогата била спакувана во 25 пакувања во автомобилот на осомничените. Кога полициски службеници се обиделе да ги запрат, првоосомничениот возач на автомобилот додал гас, обидувајќи се да се даде во бегство, при што удрил во полициско комбе, соопшти државното Јавно обвинителство.

Полициските службеници пукале во тркалата на автомобилот и успеале да го онеспособат за движење и да го запрат. Осомничените веднаш биле приведени, а дрогата запленета.

ЈОРСМ информира дека јавниот обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени.Автор: Администратор
Објавено на: 26/03/2023 04:29