Шефот на Ла Лига, Хавиер Тебас се покажа со уште една провокативна изјава. Тој беше очигледно среќен и призна дека искрено се насмеал кога видел како Пари Сен-Жермен испаѓа од Лигата на шампионите по двата порази од Баерн (Минхен) во осминафиналето.

Познато е дека Тебас е во кавга со францускиот шампион и верува дека ПСЖ не го почитува финансискиот фер-плеј - им наштетува на шпанските тимови и придонесува за нееднаквост во фудбалот.

Од истата причина, Тебас му замерува и на Манчестер сити и не се двоуми да ги упати УЕФА и ФИФА на истрага за можна измама од страна на двата клуба. Тој неодамна поднесе пријава против Барселона во УЕФА за случајот „Негреира“.

-Дали сега се смеев кога ПСЖ беше елиминиран од Лигата на шампионите? Така е, дури и се смеев од срце, изјави Тебас за мадридскиот весник „Марка“.

ПСЖ доста неславно го заврши учеството на турнирот по двата порази од Баерн Минхен и испаѓањето со вкупен резултат 0:3.Автор: Администратор
Објавено на: 28/03/2023 02:12