Реал Мадрид ја објави одлуката на Карим Бензема да го напушти клубот ова лето. Претходно се дозна дека 35-годишниот напаѓач добил понуда од Ал-Итихад од Саудиска Арабија. Беше објавено дека новиот клуб, Французинот ќе заработи 200 милиони евра за две години.

Матичен клуб на Бензема е Лион. Тој се пресели во Реал Мадрид во 2009 година и за 14 години во клубот освои 25 трофеи, ​​вклучувајќи пет титули во Лигата на шампионите и четири титули во Ла Лига. Во 2022 година Бензема ја доби „Златната топка“.

Бензема има постигнато 353 гола за Реал Мадрид и е втор најдобар стрелец во историјата на клубот. Повеќе од него има само Кристијано Роналдо (450).

Сезонава Карим има 30 гола на 42 натпревари во сите натпреварувања.Автор: Администратор
Објавено на: 04/06/2023 12:09