Сенегалската влада вчера привремено го суспендираше мобилниот интернет во земјата по неколкудневните смртоносни судири меѓу полицијата и поддржувачите на опозицискиот лидер Усман Сонко.

Министерството за комуникации, телекомуникации и дигитална економија соопшти дека поради ширење на „субверзивни пораки во контекст на јавни немири на одредени локалитети“, мобилниот интернет ќе биде суспендиран на одредени временски периоди.

Одлуката уследи по неколкудневните судири низ оваа западноафриканска земја.

Засега не се знае точниот број на загинати во судирите. Владата соопшти дека загинале 15 лица, меѓу кои и двајца припадници на безбедносните сили, додека опозицијата тврди дека биле убиени 19 лица.

Судирите избија во четвртокот, откако Сонко беше осуден за корупција, но ослободен од обвинението за силување на жена која работела во салон за масажа и добивајќи смртни закани од него.

Сонко, кој не присуствуваше на судењето во Дакар, беше осуден на две години затвор. Неговиот адвокат рече дека по него сè уште не е распишана потерница.

Сонко беше трет на претседателските избори во Сенегал во 2019 година и е популарен меѓу младите во земјата. Неговите поддржувачи тврдат дека неговите правни проблеми се дел од напорите на владата да го спречи да се кандидира на претседателските избори во 2024 година.

Сонко не се огласи по пресудата.

Меѓународната заедница ја повика владата на Сенегал да ги намали тензиите.

Владата веќе го суспендираше пристапот до некои страници на социјалните медиуми, како што се Фејсбук, ВацАп и Твитер, за кои оцени дека се користат за поттикнување насилство.

„Би сакал да го уверам народот на Сенегал дека земјата ќе се соочи со какви било напади што ги имаме“, рече министерот за внатрешни работи Антоан Феликс Абдулаје Диом.

Според него, ширум земјата се уапсени околу 500 луѓе, меѓу кои и „оние кои припаѓаат на политичките партии, како и оние кои само се обидуваат да ги исплашат луѓето“.

Групите за човекови права го осудија однесувањето на властите, велејќи дека тие вршат произволни апсења.Автор: Администратор
Објавено на: 05/06/2023 09:40