Објавен е датумот на церемонијата на доделување на Златната топка.

Францускиот магазин „Франс Фудбал“ ќе го објави името на најдобриот фудбалер во светот на крајот од сезоната 2022/23 на 30 октомври за време на специјална церемонија во театарот „Шателе“ во Париз.

Имињата на номинираните ќе бидат објавени на 6 септември.

Во 2022 година, Златната топка ја прими напаѓачот Карим Бензема, кој играше за Реал Мадрид.

Од 2022 година наградата се доделува врз основа на резултатите од сезоната, а не според календарската година.Автор: Администратор
Објавено на: 09/06/2023 16:38