Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе учествува на работната средба на шефовите на држави и шефови на влади на земјите од ЕУ закажана за понеделник (17 јуни) во Брисел.

Ова денеска го потврди портпарол на ЕК, откако претходно неделава беше прецизирано дека нејзиното учество не е сигурно.

В понеделник се очекува првпат да се сретнат учесниците на Европскиот совет за да разговараат за резултатите од изборите за Европскиот парламент. На 27 и 28 јуни тие повторно ќе се сретнат во Брисел на редовен состанок на кој се очекува да потврдат кандидат за следен претседател на ЕКАвтор: Администратор
Објавено на: 14/06/2024 14:09