Италија ќе одлучи за поддршката за вториот мандат на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен кога ќе ја процени распределбата на другите врвни лидерски позиции во ЕУ, изјави италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Мелони, чија поддршка може да се покаже одлучувачка за Фон дер Лајен, рече дека улогата на Италија и пораката испратена од гласачите на ЕУ мора да се препознаат во распределбата на врвните работни места во ЕУ, пренесоа британските медиумиАвтор: Администратор
Објавено на: 15/06/2024 19:55