Подморници на руската Северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото Море, објавија руските новински агенции, цитирајќи соопштение на флотата.

-Крстосувачки ракети на нуклеарни подморници... Северните флоти гаѓаа морски цели во Баренцовото Море, објавија руските медиуми.

Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри кон целта, симулирајќи раздвојување на непријателските десантни бродови.

-Борбената вежба беше успешно завршена. Користеното ракетно оружје уште еднаш ги потврди своите вродени карактеристики и висока доверливост, изјавија од флотата.

Областа за лансирање ракети беше однапред затворена за цивилна навигација и летови.

Баренцовото море, дел од Арктичкиот Океан, се наоѓа во близина на северните брегови на Норвешка и Русија и е поделено меѓу норвешките и руските територијални водиАвтор: Администратор
Објавено на: 19/06/2024 16:51