Европските акции пораснаа откако швајцарската национална банка ги намали каматните стапки.

Stoxx 600 денеска порасна за 0,4 отсто, а предничат секторите за технологија, осигурување и недвижности, објави Блумберг.

Фјучерсите во САД исто така зајакнаа сигнализирајќи нови рекордни вредности благодарение на технолошкиот сектор.Автор: Администратор
Објавено на: 20/06/2024 16:19