На интернет-просторот деновиве се препорачува нов пијалак за којшто голем број жени тврдат дека благотворно влијае на кожата, спречува брчки и помага за побрзо слабеење, пишува „Крстарица“.

Според анализа на неколку научни трудови со фокус на пивото, ниту една количина на алкохол, колку и да е мала, не е сосем безопасна, објави порталот „Феникс“.

Бизнисот на американскиот производител на чипови и софтвер, „Н-видиа“ е петкратно поголем благодарение на нагорниот тренд на вештачката интелигенција.

Меѓу другото, компјутерите ќе можат да препорачуваат одговори на дојдовните пораки, да предлагаат промена на поставките, па дури и да разговараат со луѓето за тоа што е моментално на екранот.

Американската глумица Скарлет Јохансон ја обвини фирмата „Опен-АИ“ (OpenAI) дека го копирала нејзиниот глас за еден од гласовните асистенти на „Чет-ГПТ“ (ChatGPT) а не ѝ дозволила на компанијата да го стори тоа.

Џејсон Момоа, можеби еден од најпосакуваните холивудски глумци денес, има нова љубов. Тој ја потврди новата љубов на Инстаграм, објавувајќи фотографии од патувањето со пријатели во Јапонија.

Новиот филм за Доналд Трамп, „Приправник“ (The Apprentice) вчера ја имаше својата светска премиера на Канскиот филмски фестивал, привлекувајќи главно добри оценки од критичарите, но и закани за правни последици од поранешниот претседател на САД.

Синоќа на 87-годишна возраст почина Иван Боески, еден од пулените на Волстрит од 1980-те години и архетип за алчен и безмилосен трејдер, инспирација за карактерот на Гордон Геко од познатиот филм на Оливeр Стоун.

„Алфабет“, матичната компанија на американската технолошка корпорација „Гугл“, денеска најави дека ќе вложи една милијарда евра во проширувањето на главниот центар за податоци во Финска.

Здравата исхрана е важна за управување со тежината. A пак, појадокот, во таа смисла, важи за најважниот оброк во денот, којшто влијае на човековиот метаболизам и нивото на енергија.

Во време полно технолошки иновации, оваа 2024 година, според познавачите, веќе се обликува како една пресвртна точка за некои од највозбудливите технолошки достигнувања. Во продолжение следат пет можеби клучни трендови коишто ќе ги дефинираат следните неколку години.

„'Мегалополис' е тврд, сериозен, претерано управуван со ефекти и целосно хаотичен“, напиша Естер Цукерман во својата рецензија за филмот за „Дејли Бист”.

Комбс сподели видео и, меѓу другото, ја презеде одговорноста за своите постапки.

Тироидната жлезда е одговорна за лачењето хормони коишто регулираат многу од витални телесни функции. А, доколку таа не функционира правилно, може да доведе до нерамнотежа на хормоните, што, на пр., предизвикува повеќе замор, болка и лошо расположение.

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена, па можеби брзината на преводот „во реално време“ е една од највпечатливите нови одлики, велат познавачите.

Пo скоро 30 години, Адам Сендлер се враќа како голферот „Хепи Гилмор“. Имено, глумецот потврди дека тој и „Нетфликс“ ја подготвуваат спортската комедија „Хепи Гилмор 2“, а според наводите, и Дру Баримор била информирана дека продолжението е во подготовка. Снимањето е во рана фаза.

Кражбата на мобилни телефони e голем проблем, пa затоа „Гугл“ најави нови функции против насилно одземање уреди и за заштита на корисниците на „Андроид“ оперативните мобилни системи.

Годинешниот претставник на Хрватска на „Евровизија“ - Марко Пуришиќ, чие уметничко име е Бејби Лазања, денеска изјави дека не ја прифаќа владината парична награда од 50.000 евра, бидејќи има многу поединци и организации на кои им требаат тие пари повеќе.

Љубителите на туризмот кои ја посетиле Полска сѐ почесто ги препорачуваат „Полските Малдиви“... Се работи за природниот парк „Гродек“ на југот од земјата, со две езера полни со вода во тиркизна боја, и дрвен мост - поради сѐ тоа, местото изгледа како тропски рај.

Скот споделува совети за убавина и средување на Инстаграм и Тикток (scottmcglinnofficial) и има 245.000 следачи.

- Го променивте начинот на кој ги гледаме жените во светот на кинематографијата. Ни дадовте нова слика за нас самите, рече француската актерка Жилиет Бинош, доделувајќи и ја наградата на американската актерка.

Технолошката компанија OpenAI која разработува компјутерски програми засновани на вештачка интелигенција ја претстави синоќа најновата верзија на својот главен проект – ChatGPT-4o.

Ријана ги навлече погледите на себе во Њујорк, во црвен фустан со висок страничен зарез, само неколку дена по нејзиното неочекувано и „мистериозно“ отсуство од „Мет-галата“ во американската метропола.

Бушеми (66) вчера бил удрен со тупаница во лицето од непознат човек. Нападот е означен како неиспровоциран акт на агресија. Напаѓачот побегнал, а полицијата трага по него.

Во Кан, Франција, утре почнува 77. Меѓународен филмски фестивал, којшто ќе го одбележи враќањето на ѕвезди како Мерил Стрип, Френсис Форд Копола и Катрин Денев, а за главната награда - „Златна палма“ ќе се борат 22 остварувања.

Поради физичка неактивност, се проценува дека годишно во Европа има по еден милион смртни случаи.

Познатата американска актерка Мерил Стрип (74) ќе добие почесна Златна палма за време на церемонијата на отворањето на овогодишниот Меѓународен филмски фестивал во Кан на 14 мај, соопштија денеска организаторите.

Внесувањето шеќер во големи количини е штетно за човековото тело и тоа ја зголемува опасноста од дијабетес и многу други болести.

Францускиот актер Жерар Депардје утринава бил повикан на сослушување по обвиненијата за сексуален напад, а потоа бил испратен во притвор во Третото одделение на париската полиција, а доцна попладнево му бил укинат притворот, соопшти париската полиција.

Лошиот прв бакнеж може да биде пресуден за врската – дури 59 отсто од мажите и 66 отсто од жените не би и’ дале шанса на врската ако првиот бакнеж не им се допадне, покажало истражувањето на психологот Гордон Галуп.

Некои тоа го сакаат само еднаш месечно, некои еднаш неделно, но има такви кои секс сакаат 24/7. Но, кога имате секс секој ден не е можно секој пат тој да биде одличен, па затоа ви даваме неколку предлози како да ги „раздрмате“ работите и секој ден да имате фантастичен провод под чаршавите.

Кој е вашиот начин за борба против стресот? Некои од него се ослободуваат јадејќи, некои пијат или вежбаат, а на многумина најдобро им помага сексот. Проблемот е тоа што стресот често може да ја „убие“ желбата за секс. Не го дозволувајте тоа.

Постои догма дека сексот престанува со стапувањето во брак. Вакво сценарио постои во секоја романтична комедија. И знаете што, тоа и не далеку од вистината.

Долгите врски се вистински предизвик за сексуалниот живот и истовремено отвораат различни опции за експериментирање и лесно запаѓаат во рутина.

Да не се лажеме, на сите ни годи кога партнерот ќе не’ пофали и ќе ни каже дека имал незаборавна ноќ. Иако сте некогаш убедени дека правите се’ како што треба, овој комплимент наутро изостанува. Прочитајте што ќе ви гарантира вечер за паметење.

Жените кои сакаат да експериментираат во сексот и кои се склони кон смели игри под чаршавите ќе се одушеват од следнава идеја. Во прашање е секси трик што има моќ едноставно да го полуди мажот.

Италијанскиот град Венеција денеска стана првото туристичко место во светот коешто воведе систем за влезни такси за туристите, во обид да се намали гужвата за време на сезоната на празници.

Најголемата тиквешка пропаст, драгожелската, била и се уште е мистична дури и за многумина од жителите од најблиското село Драгожел, Кавадаречко.

Хургада важи за бисер на египетскиот брег на Црвеното Море, коешто туристите го нарекуваат „морето на седум бои“... Градот има околу 150.000 жители, но и 10.000 странци кои се занимаваат претежно со туризам.

Градот Јанџин во покраината Јунан, јужна Кина, е единствен во светот по својот изглед... Имено, со својата должина од 1.416 километри важи за „Најтесниот град во светот“, бидејќи се наоѓа меѓу две големи планини, а по долината на реката Гуан и има две улици.

Грузија е земја со еден од најстарите вински региони во светот, со докази кои датираат пред 8000 години. Сепак, долгата грузиска традиција на пиење вино може да ја фрли во сенка нешто многу посилно.

Европа знае како да се забавува. Но, кога станува збор за светски познатите клубови, музика во живо и впечатливи сценски настапи, некои места на континентот, на љубителите на големите забави имаат да им понудат нешто повеќе од другите.