Денеска на покана на мојот драг пријател, претседателот на партијата Демократски сили на Ромите, господинот Шабан Салиу сум овдека да присуствувам практично на состанокот на претседателството на партијата

Грижата за граѓаните на Крива Паланка од страна на Општинската организација на Црвен крст не престанува и во периодот на екстремно високите температури што ја зафатија земјава, па волонтерски тимови деновиве постојано патролираат на најфреквентните локации во градот, делејќи вода и препораки за заштита од високите температури

Крајно сме револтирани од последната изјава на премиерот Заев за зголемувањето на прагот за независни листи на локално ниво на 1% што сака да го прикаже како намалување, велат од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, како реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека предложениот праг од два отсто во предлог-измените на Изборниот законик ќе се симне на еден отсто или целосно ќе биде отстранет

На 31.07.2021 полициски службеници од ОВР Струга во соработка со Единицата за внатрешни работи Карпош го лишиле од слобода М.Т.(27) од Скопје, за кого била распишана централна потерница за издржување на затворска казна

По извршениот увид на лице место од страна на увидна екипа, пронајдената дрога е подигната за вештачење, а по насоки на ОЈО Струга ќе биде поднесена кривична пријава, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, по член 215 од Кривичниот законик

Поради уличен дефект на водоводна мрежа Ф 5/4″(цола) на ул. Емил Зола бр. 12 б, населба Кисела Вода, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул.Емил Зола , ул.Виктор Иго, ул.Дренак, ул. Невена Горгиева Дуња и ул. Драга Стојановска

Културно уметничкото друштво „Илинден“ – Битола промовира монографија чиј автор и уредник е Борче Димитровски

На планината Готен во беровското Владимирово и годинава се организираше традицијата во народот позната како ,,Готенско муарабе”

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 59 санкции, 22 за возење под дејство на алкохол, 13 за возење без возачка дозвола

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути

Фестивалската програма на годинешното издание на „Охридско лето“ влегува во втората половина со концертот на албанската сопранистка Инва Мула, во пијано придружба на маестро Генц Тукиќи

Енергетската транзиција е неизбежна, како во светот, така и кај нас. Ќе дојде денот кога РЕК Битола ќе замине во историјата, но оттаму егзистираат оргомен број луѓе од Битолскиот регион

Во преспанското село Љубојно, во дворот на старото училиште „Димитар Влахов“ каде се одржал првиот час по македонски јазик, традиционално, денеска и утре ќе се одржат 48. „Љубански Илинденски иселенички средби“

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а максималната од 35 до 43 степени. УВ индексот 9

На 30.07.2021 во 16.05 часот во СВР Куманово, А.Д.(26) од Куманово пријавила дека во 14.55 часот, додека била на работното место во Ургентен центар, била физички нападната од едно лице.

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските служби се случил околу 4 часот изутрината, од каде велат дека причина за немилиот настан е расправија помеѓу повеќе лица.

На 30.07.2021 во 11.20 часот во Полициската станциа Гази Баба, 41-годишна жена од Скопје пријавила дека била измамена од П.Ј. од Скопје за сума од 47.000 денари.

Нова детска градинка „Темјанушка“ беше отворена денеска во Неготино. Во неа ќе се згрижуваат и воспитуваат 169 деца. Премиерот Зоран Заев заедно со малиот Љупче на симболичен начин ја отклучија влезната врата на градинката.

– Едниот има скршена патела на коленото, а другиот има видливи повреди на лицето. Во тек се снимањата и конечната дијагностика, но повредите не се опасни по живот, изјави заменик-директорот на болницата, Милан Петровиќ.

Во рамките на програмата „Велешко лето 2021“ што го организира Општина Велес, синоќа во салата „Бели Мугри“ во Велес концерт одржа дуото Ташева – Настовски кој го сочинуваат м-р проф. Светлана Ташева и м-р проф. Илија Настовски од велешкото музичко училиште „Стефан Гајдов“, а со поддршка од Министерството за култура

Со настапите на Суперхикс, Стоунед Хејџ, Дина Јашари и диџеј Мето, синоќа беше заокружена втората фестивалска вечер од The Park Festival, музичка манифестација која се организира во Гостивар

Град Скопје изработи текст на нацрт -закон за оџачарски работи, кој има цел да ја возобнови и промовира професијата оџачар, што е дефицитарна во Скопскиот регион и низ целата наша држава. Овој проект е дел од мерките што ги презема Градот за решавање на проблемот со аерозагадувањето во зимските месеци

После вчерашниот концерт насловен како италијанска вечер со уметниците Фантони и Мартано од Италија, програмата на „Охридско лето“ продолжува во француската вечер и солистичкиот концерт на младата харфистка Елоиз Карлеан-Џонс

КУД „Дримкол“ од Вевчани е прогласена за најуспешна група што презентираше традиционална музика и игра, а КУД „Илинден“ од Струга е избрана за најуспешна група што презентираше староградска музика на фестивалот на народни игри и песни „Илинденски денови“ кој синоќа заврши во Битола

Од денеска до 2 август на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одржи фестивалот „Аларм фест 2021“, на кој ќе настапат познати македонски музички артисти

Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, а претседателот на Собранието ќе ги распише на 6 август

Во понеделник (2. август), поради државниот празник Илинден – Ден на Републиката, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, а дежурни ќе бидат три билетарници.

Корисниците на село Кадино, Општина Илинден, лоцирани на улиците „Новопланирана“ – „1“, „3“ и „11“, утре од 8:00 до 14:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.

Прекин во водоснабдување денеска имаат корисниците од улиците „Емил Зола“, „Виктор Иго“, „Дренак“, „Драга Стојановска“ и „Невена Георгиева Дуња“ во општина Кисела Вода, соопшти ЈП Водовод и канализација

Во понеделник (2.08.2021 година), поради државниот празник Илинден (Ден на Републиката), јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, а дежурни ќе бидат три билетарници

Пренасочувањето ќе трае се до завршување на активностите на терен кои се вршат по налог на „БЕГ“, од каде очекуваат градежните зафати да завршат до недела

Претседателот на Собранието Талат Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август, а ќе се одржат согласно законскиот термин на 17 октомври, годинава.

Премиерот Зоран Заев во објава на Фејсубук најави дека партнерството со БЕСА ќе продолжи и на претстојните локални избори, споделувајќи фотографии од средба со лидерот на БЕСА Билал Касами.

По спроведените испитувања на јавното мислење, по истражувањата и анализите во органите на партијата и секако по консултација со членовите, вечерва дефинирани се дополнителни пет кандидати за градоначалници.

На денешната прес конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на коалиции за локалните избори истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да преговара за коалиција со сите партии кои се против Заев и коалицијата на власт