Основното јавно обвинителство Штип со предлози за издавање казнени налози, од судија поединец во Основниот суд Штип побара на четири лица да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби, секоја од нив во висина од по 20 евра во денарска противвредност.

За стореното крвично дело, надлежниот обвинител од судот побара на обвинетите да им изрече парични казни во висина од по 100 дневни глоби.​

Градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари денеска информираше дека во соработка со секторот за внатрешни работи и здравствените институции, презедени се сите мерки за справување со Ковид-19.

Социјално загрозените лица и самохраните родитетели од Прилеп нема да плаќаат комуналии за април и мај, а на правните лица им се намалува плаќањето фирмарина.

Сите деловни субјекти кои работата на подрачјето на Општина Крива Паланка што имаат можност само за онлајн продажба и дистрибуција на продукти, неопходно е да се пријават за работа во претстојниот викенд, 11 и 12 април, и да обезбедат дозвола од општината.

Официјалните податоци потврдуваат дека во Дебар четири дена нема новозаразени од „Ковид-19", а се намалува и бројот на лицата во домашна изолација.

Сојузот на пчеларски здруженија на Македонија, а по повод 7-ми Април денот на здравјето и денот на здравствените работници изведе хуманитарна акција и донира мед во десеттина македонски градови.

Лекари специјалисти од Институтот за јавно здравје и од други државни здравствени установи ќе бидат на располагање на тетовските институции од областа на здравството.

Група граѓани од Берово и Пехчево започнаа иницијатива за ограничување на движењето на луѓе кои не се од Малешевијата.

Јавното обвинителство досега поднело кривични пријави против повеќе од 500 лица за непочитување на мерките за спречување или сузбивање на болеста Ковид-19.

СВР-Струмица вчера поднесе 29 кривични пријави за прекршување на забраната за движење, од кои 25 пријави за 27 лица се поднесени до ОЈО Струмица и две пријави против две лица во Радовиш, соопштија денес од полицијата.

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, согласно новонастаната ситуација со коронавирусот во нашата земја, препораките и насоките на Владата и Министерството за здравство како и новите временски интервали за полициски час, кои се однесуваат на спречување на ширењето на коронавирусот, воведува измени во работното време

Против две лица Основното јавно обвинителство Берово поднесе Предлог за издавање казнен налог за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“

Јавниот превоз нема да функционира од петок (10.04.2020 год) од 16 часот, до понеделник (13.04.2020 год) до 5 часот.

Велешкото обвинителство денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик“

Друштвото за управување со отпад Нула Отпад почнува со ликовно-креативен предизвик за сите деца на предучилишна и училишна возраст. Предизвикот ќе биде отворен до 30 април 2020 година, додека и следниот ден ќе бидат објавени видеата кои според бројот на лајкови на социјалните мрежи привлекле најмногу внимание

Младинскиот културен центар вечер на Фејсбук ќе го прикаже резултатот од Con-Front – европски мултидисциплинарен проект за одбележување на Првата светска војна преку културата

Поради наведеното, ги известуваме сите таксени обврзници кои се уште не извршиле уплата на обврските по основ на комунална такса за тековната 2020 година по подолу наведените основи, истите треба да ги уплатат согласно со добиените решенија, но со намален износ

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ја почнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства, како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози во висина од по 2 000 евра против вкупно десет лица од Скопје кои не го почитувале полицискиот час

Во светската антологија „Поети за човештвото:светот се лечи со мир“ на издавачката куќа „Inner Child Press“ објавена овој месец во Чикаго се наоѓаат и поетски песни на Наташа Сарџоска

ЈП Водовод и канализација соопшти дека утре од 9 часот прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од бул. „Србија“ и бензинската станица „Окта“ во општина Аеродром поради водоводен приклучок на булеварот.

Наставниците по физичко образование од основните училишта од Општина Аеродром активно се вклучија во онлајн наставата

Националната опера и балет информира дека од утре со почеток во 20.00 часот, на нејзиниот официјален „јутјуб“ канал ќе емитува оперски и балетски претстави

Секторот за урбанизам и урабнистичко планирање на Општина Центар ќе ги издава хартиените документи (изводи од ДУП-ови, правосилни-управни акти и слични документи), во нов работен термин

Од тимот на Танц Фест 2020, соопштија дека изготвиле промотивно видео по повод одбележувањето на јубилејот

Група музичари од регионот, Европа и Америка преку фејсбук профилот на магионичарот и вокалист, Гого Реквием денеска од 19:30 часот ќе одржат мини концерт насловен „Од пријател до пријател“

Македонскиот народен театар по повод роденденот им честита и им се заблагодарува на сите уметници – доајени, некогашни и сегашни вработени и љубители на театарот кои придонеле во неговиот развој во изминатите 75 години зашто сите заедно, како што наведува во честитката, направиле театарот да живее, расте и се развива, и истовремено да се прикаже на сцената мигот од животот пред верната публика

Датумот за Парламентарните избори 2020 ќе биде одреден по завршување на вонредбата состојба и уредбата со законски сила што тогаш треба да ја донесе техничката Влада, предводена од Оливер Спасовски

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница донесе заклучок за запирање на дејствијата за предвремените парламентарни избори што требаше да се одржат на 12 април постапувајќи по Уредбата со законска сила што ја донесе Владата на Република Македонија

Владата на Република Македонија на синоќешната 25 седница донесе Уредба со законска сила за прекин на сите дејствија за спроведување на изборите и за сите прашања поврзани со изборниот процес, соопшти владината прес-служба

Владата на Република Македонија на денешната 25 седница донесе Уредба со законска сила за прекин на сите дејствија за спроведување на изборите и за сите прашања поврзани со изборниот процес.

Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука која што ќе не упати како да постапуваме понатаму која што ќе не упати како да постапуваме понатаму

Државната изборна комисија на денешната 65-та седница на јавна ждрепка го утврди редоследот на кандидатските листи на гласачкото ливче за избор на пратеници во Собранието.

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 65-тата седница на која, ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.