Најнови

Мицкоски: Кој е опседнат со Груевски? Тој што се вози во мерцедесот и седи во барокната Влада на Груевски, или јас?

слика за post.Title Мицкоски во своето гостување порача дека треба да се зборува за реформите во судството затоа што без квалитетни реформи во судството, без квалитетни обвиненија, без квалитетни пресуди не може да се оправдат постоењата во политиката.

Мицкоски: Нема ништо лошо ако признаете дека потрфрливте целосно во делот на правда и правосудство

слика за post.Title -Не знам што е лошо тука да се признае нешто. Ако порано беше познато Сваровски судство денеска е Луј Витон судство. Последниот предлог за Судскиот совет, па таа е активист на СДСМ. И дента кога ја бираат, таа не ги ни средила социјалните мрежи каде има фотографии со Заев, рече Мицкоски.

Заев: ВМРО-ДМНЕ не може да се одлепи од матрицата на Никола Груевски

слика за post.Title На вечерашното телевизиско соочување на Канал 5 телевизија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев го повика Христијан Мицкоски да се огради од Никола Груевски но Мицкоски одбегна да го направи тоа.

Мицкоски: Превентивата за коронавирусот затаи, поважно е здравјето на граѓаните отколку партиските агенди

слика за post.Title На почетокот на телевизискиот дуел помеѓу Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тема на разговор беше и ситуацијата со коронавирусот.

Заев: Народот да биде спокоен, ситуацијата со коронавирусот се држи под контрола

слика за post.Title Заев верува дека определенот период за неодржување јавни масовни собири ќе заврши, како што е утврдено до 6 март, и истакнува дека ќе се следат светските трендови и како ќе се развива систуацијата.Парламентарни избори 2020

Заев: Коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шеската

слика за post.Title

Носителите и кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе ги објави на конгресот на партијата што ќе се одржи во попладневните часови на 9 март, објави денеска лидерот на партијата Зоран Заев на денешната прес-конференција.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

слика за post.Title

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата

Предизбoрни коалицирања: СДСМ и БЕСА заеднички ќе настапат на парламентарните избори

слика за post.Title

СДСМ и БЕСА вчера формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на превдремените парламентарни избори на 12 април, со што за првпат се формираше предизборна коалиција на македонска и албанска партија

Османи: Сојузот на Беса и СДСМ e на штета на албанските гласови

слика за post.Title

Според него, со тој сојуз се дефакторизира важноста на албанските гласови, но пред се, улогата на Охридскиот договор и бадентеровиот механизам за заштитата на албанските интереси.

Усвоен Јавниот повик за увид во избирачкиот список

слика за post.Title

Државната изборна комисија, на вчерашната седница го усвои Јавен повик за увид во ИС за увид во избирачкиот список.

Вести

Возачот на комбето со заразената патничка се пожалил на симптоми на грип, се испитува дали има коронавирус

слика за post.Title

Посочи дека возачот на комбето претходно беше во домашна изолација, а пред неколку часа поради симптоми на кашлица и болки во градите кои се појавиле првпат изутрината, е спроведен со целата заштитна опрема во соба за изолација во Општата болница во Струмица.

Коронавирусот го одложи одбележувањето на Денот на ретки болести

слика за post.Title

Националната алијанса за ретки болести (НАРБМ) го одложи планираното одбележување на 29 Февруари, Меѓународниот ден на ретки болести што требаше да се одржи утре напладне на влезот на ГТЦ Скопје

Негативен тест за коронавирус на лицето кое се вратило од Италија во Струмица

слика за post.Title

Посочи дека возачот на комбето претходно беше во домашна изолација, а пред неколку часа поради симптоми на кашлица и болки во градите кои се појавиле првпат изутрината, е спроведен со целата заштитна опрема во соба за изолација во Општата болница во Струмица.

Чулев: На подрачјето на Велес зголемен број на кривични дела за илегална трговија со наркотици

слика за post.Title

Министерот за внатрешни Наќе Чулев инфирмира дека при денешната посета на СВР Велес со неговите колеги разговарале за криминалитетот на подрачјето на Општина Велес

Апостолска: Развивме економски мерки кои овозможија значајна поддршка за бизнис секторот

слика за post.Title

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска присуствуваше на македонско – бугарски бизнис форум во Куманово на кој изрази уверување дека тој ќе придонесе кон унапредување на соработката меѓу двете бизнис заедници и ќе даде позитивен инпут на стопанството

Политика

Мицкоски: Кој е опседнат со Груевски? Тој што се вози во мерцедесот и седи во барокната Влада на Груевски, или јас?

слика за post.Title

Мицкоски во своето гостување порача дека треба да се зборува за реформите во судството затоа што без квалитетни реформи во судството, без квалитетни обвиненија, без квалитетни пресуди не може да се оправдат постоењата во политиката.

Мицкоски: Нема ништо лошо ако признаете дека потрфрливте целосно во делот на правда и правосудство

слика за post.Title

-Не знам што е лошо тука да се признае нешто. Ако порано беше познато Сваровски судство денеска е Луј Витон судство. Последниот предлог за Судскиот совет, па таа е активист на СДСМ. И дента кога ја бираат, таа не ги ни средила социјалните мрежи каде има фотографии со Заев, рече Мицкоски.

Заев: ВМРО-ДМНЕ не може да се одлепи од матрицата на Никола Груевски

слика за post.Title

На вечерашното телевизиско соочување на Канал 5 телевизија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев го повика Христијан Мицкоски да се огради од Никола Груевски но Мицкоски одбегна да го направи тоа.

Мицкоски: Превентивата за коронавирусот затаи, поважно е здравјето на граѓаните отколку партиските агенди

слика за post.Title

На почетокот на телевизискиот дуел помеѓу Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тема на разговор беше и ситуацијата со коронавирусот.

Заев: Народот да биде спокоен, ситуацијата со коронавирусот се држи под контрола

слика за post.Title

Заев верува дека определенот период за неодржување јавни масовни собири ќе заврши, како што е утврдено до 6 март, и истакнува дека ќе се следат светските трендови и како ќе се развива систуацијата.

Македонија

Претставите во МНТ и Театар Комедија одложени до 6-ти март

слика за post.Title

Македонскиот народен театар и Театарот Комедија во согласност со препораките на Владата за неодржување на јавни настани до 6 март ги одложија закажаните претстави во овој период. Македонската опера и балет и Драмскиот театар засега не го одложуваат својот репертоар.

Официјално откажан карневалот во Струмица

слика за post.Title

Додаде дека со откажувањето на карневалските манифестации се избегнува и најмалиот ризик за евентуално ширење на коронавирусот.

Бизнис форум во Куманово „Заедно можеме повеќе“

слика за post.Title

Претставници од педесетина македонски и бугарски компании учествуваа на денешниот бизнис форум во Куманово, насловен „Заедно можеме повеќе“

Кривична пријава за затвореник во КПД Штип за продажба на марихуана

слика за post.Title

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.С.(30) од Кочани, осомничен за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“

Поради снег забрана за камиони на патот од Маврово кон Дебар

слика за post.Title

Забраната е воведена попладнево од раскрсницата Маврово кон Дебар

Економија

Повисоки трошоците за вработени на градежните компании при изградба на индивидуални објекти

слика за post.Title

Трошоците за вработените во градежништвото при изведување изградба на нови објекти за индивидуално домување во четвртото тримесечје од 2019 година, бележат раст од 3,2 отсто во однос на претходниот квартал и 10,9 отсто во однос на четвртото тримесечје од претходната година, објави Државниот завод за статистика

Извозот на стоки во текот на 2018 година бележи раст од 21,8 отсто во однос на претходната година

слика за post.Title

Според објавените податоци вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија изнесува 6.921.536 илјади американски долари

Околу 2.500 правни субјекти треба до 31 март да излезат на слободниот пазар на електрична енергија

слика за post.Title

Станува збор главно за јавни претпријатија во државна сопственост и во сопственост на општините кои до овој рок треба да изберат снабдувач на електрична енергија

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар повисоки за 0,5 отсто

слика за post.Title

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јануари 2020 година се повисоки за 0,5 отсто на месечно ниво и за 1,2 отсто на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика

Во Охрид се одржа неформален состанок на царинските служби на државите од Западен Балкан

слика за post.Title

Справување со предизвиците што произлегуваат од повеќегодишниот план за воспоставување единствена регионална економска зона во рамки на Берлинскиот процес, со аспект на зајакнување и усогласување на координираноста на царинските служби како важен предуслов во самиот процес

Регион

Се откажуваат екскурзиите во странство за учениците од Грција

слика за post.Title

Привремено откажување на сите екскурзии во странство за учениците од Грција поради коронавирусот, соопшти портпаролот на Министерството за здравтво на Грција и научен соработник во Националната организација за јавно здравје, професорот Сотирис Циодрас, на денешната прес конференција во надлежното министерство

Каракачанов: Запревме 60 мигранти, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници на границата со Турција

слика за post.Title

Утрово бугарската погранична полиција реагираше и спречи две групи, од по околу 30 мигранти да ја преминат турската граница, изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

слика за post.Title

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца

Тачи: Тврдоглавоста на Курти го носи Косово во изолација и ги расипува односите со САД

слика за post.Title

Косовскиот претседател Хашим Тачи го нарече премиерот Албин Курти тврдоглав и го обвини дека со своите дејствија го води Косово во изолација и ги расипува односите со Соединетите Американски Држави

Вучиќ: Најавата на Курти е нов трик и обид за измама

слика за post.Title

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше најавата на косовскиот премиер, Албин Курти, дека таксите ќе бидат укинати на 15 март со оценка дека тоа е нов трик на Албин Курти и дека американскиот претставник Ричард Гренел е апсолутно во право во изјавата дека САД не ги поддржуваат „полумерките“ на косовскиот премиер

Свет

Најмалку петмина загинати Иранци во пожар во зграда во градот Комо

слика за post.Title

Во пожар што рано утринава избил во станбена зграда во иранскиот град Комо починале најмалку пет лица , меѓу кои и едно двегодишно дете, а 38 лица се поврдени

И без официјална промена на турската политика, сириските мигранти се упатија кон Европа

слика за post.Title

По ескалацијата на насилството во сириската провинција Идлиб неименуван турски претставник изјави дека Турција нема повеќе да ги задржува бегалците од Сирија кои сакаат да побараат азил во земјите-членки на Европска Унија

Група Унгарци ставени во карантин на брод во Мексико

слика за post.Title

Помеѓу 30 и 40 унгарски државјани се ставени во карантин на туристички брод во Мексико под сомнение дека се носители на коронавирус, соопшти унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто на денешната прес-конференција

Путин и Ердоган: Потребни се нови мерки во Сирија

слика за post.Title

Претседателите на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор се договорија дека е потребно да се воведат нови мерки за да се намалат тензиите и да се нормализира ситуацијата во северозападна Сирија, соопшти Кремљ

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

слика за post.Title

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот „може да дојде во повеќето, ако не и во сите земји“

Спорт

СП 2025: Најдобрите ракометари пристигнуваат во Хрватска, Данска и Норвешка!

слика за post.Title

Светското првенство во 2025 година ќе го организираат три држави, две скандинавски Данска и Норвешка, како и Хрватска

Погба продолжува со тренинзите следната недела

слика за post.Title

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба, ќе се врати на тренинзите на почетокот на следната недела, пренесува „Екип“

Ждрепка во ЛЕ: Интер против изненадувањето во Ла Лига, Јунајтед против дебитант во елиминациите

слика за post.Title

Ждрепката за 1/8-финалето на Лига Европа беше извлечена денес. Таа одреди тимотна Интер, кој е посочен од букмејкерите за голем фаворит за трофејот, да се исправи против изненадувањето во Ла Лига оваа сезона – Хетафе

Македонија организатор на женско младинско Светско Првенство во 2024 година

слика за post.Title

На денешниот состанок на извршниот комитет на ИХФ кој што се одржa во Каиро, Египет, членовите ја потврдија апликацијата за кандидатурата на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) за организатор на женското младинско Светско Првенство (до 20 години) во 2024 година

Ливерпул ќе го „позлати“ Ван Дајк

слика за post.Title

Англискиот клуб Ливерпул има намера да ја „позлати“ својата голема sвезда Вирџил ван Дајк со нов договор

Опуштено

Гвардиола цел на хакер – му украле податоци заради изнуда од 100.000 фунти

слика за post.Title

Пеп Гвардиола е во средиштето на полициска истрага, откако, наводно – хакер се обидел да му продаде негови лични електронски пораки за 100.000 фунти

„Мјузик Фингерс” – уред којшто го претвора телото во ритмички инструмент (Видео)

слика за post.Title

По „Ми.Му“ ракавиците лани, светот на технологијата сега ни ги претставува и напрстоците кои ги претвораат човечките движења во музика

Речиси 8.000 луѓе на листата кандидати за вселенски туризам

слика за post.Title

Компанијата за вселенски туризам, Врџин галактик, која своите први клиенти ќе ги испрати во Вселената до летово, поради големиот интерес, најави поголем број карти

„Дивље јагоде“ со новиот албум на медиумска промоција во Скопје

слика за post.Title

Основачот на групата „Дивље јагоде“, Зеле Липовача, утре ќе има средба со новинарите, пријателите и нивните фанови во „Avalon Music & Ticket Store“ во Скопје, каде ќе го промовира и нивниот нов албум „Jukebox“

Нова теорија: Земјата се создала во само пет милиони години

слика за post.Title

Нашата планета во најраниот свој облик, т.н. „млада Земја“ се создала во рок од пет милиони години, посочува ново истражување на Центарот за формирање на ѕвездите и планетите при Универзитетот на Копенхаген

Не пропуштајте

Дезинфекција со УВ-Ц Технологија спас од ширење на инфективни болести, бактерии и вируси

слика за post.Title

УВ-Ц дезинфекцијата повеќе не е посакуваната иднина, таа веќе е нашата сегашност!

Мајсторски тикети викендов го „олеснија“ Sport Life

слика за post.Title

Викендов Sport Life регистрираше 2 тикета со неверојатни добивки. Со уплата од 31 денар играч од Скопје-Север успеа да „фати“ добивка над 200.000 денари, додека вториот играч во Битола оствари бонус од над 70.000 денари за добивка од скоро исто така 200.000 денари

Алкалоид со потврдени сертификати за добра производна пракса за ЕУ

слика за post.Title

Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија (JAZMP), по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите за сообразност со начелата на Добрата производна пракса (GMP)

Победникот на втора шанса за милион е од Крива Паланка!

слика за post.Title

Добитникот на 1 000 000 денари и победник на „Втора шанса за милион“ на Sport Life е Риста Милчевски од Крива Паланка. Тој го освои првото место со највисок „фатен“ коефициент на тикетите со еден промашен пар

Со „Sport Life“ навиваме заедно на ЕП во ракомет 2020!

слика за post.Title

Започна акцијата на Sport Life „Навиваме заедно“. Играчите на Sport Life ќе се натпреваруваат за пакет-аранжман за двајца во Виена на Европското првенство во ракомет (мажи) - ЕУРО 2020

Магазин

Полска манекенка си ги тетовирала очите, па ослепела

слика за post.Title

Полската манекенка Александра Садовска целосно го изгуби видот на едното око, откако ги истетовирала очните белки

Златна Бубамара: Додека „Некст Тајм“ ја пееја „Ја излези Ѓурѓо“ Стефан и Сретен ги најавија Вардарци (Галерија)

слика за post.Title

Под слоганот „Нема правда, има златна бубамара“ во салата Борис Трајковски се оддржа 23-тата Златна бубамара на популарноста.

Осумте критични фази на детството

слика за post.Title

Кога семејството ќе почне бројчено да расте, родителите постојано се соочуваат со неочекувани и непредвидени ситуации околу децата

Новиот 5-Г паметен телефон на Ел-џи со два екрана

слика за post.Title

Компанијата Ел-џи официјално го претстави својот нов паметен телефон со два екрана, којшто ја поддржува 5-Г мрежата

Џорџ Клуни дел од фирма која се соочува со обвинувања за злоупотреба на детски труд

слика за post.Title

Како заштитно лице на познатиот бренд Неспресо, глумецот Џорџ Клуни заработи 31 милион фунти, но тој бренд сега се соочува со обвинувања за злоупотреба на детски труд

Интервјуа

Клуге: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

слика за post.Title

Им честитам на властите, бидејќи Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на болеста

Јовески: Со Законот за ЈО се елиминираат политичките влијанија

слика за post.Title

Со новиот Закон за јавно обвинителство Основото јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има поинаква поставеност во рамките на јавнообвинителската мрежа, како во делот на неговата финансиска самостојност, така и во делот на постапувањето во предметите

Александар Матовски-Цако: И невозможното може да биде возможно

слика за post.Title

Песните што ги пишувал десетина години, Александар Матовски-Цако ги објави во стихозбирка која ќе биде промовирана во вторник (25 февруари) од 19 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар.

Чолош: Неопходно е изборите да се спроведат во согласност со европските стандарди

слика за post.Title

Крајно време е да се донесе одлуката за започнување на пристапните преговори со Македонија. Новата методологија го поедноставува и го прави процесот потранспарентен, не покомплексен.

Крамер: Македонците себе си се гледаат како дел од Европа

слика за post.Title

Трансатлантските интереси и вредности се доведени во прашање поради застојот во проширувањето на ЕУ, и Вашингтон и Лондон сакаат да наметнат своја агенда за продлабочена соработка со сојузниците од Западен Балкан.