Најнови

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе предводи победничка коалиција на прогресивни партии која ќе го промени ова политичко мочуриште

слика за post.Title Денеска на покана на мојот драг пријател, претседателот на партијата Демократски сили на Ромите, господинот Шабан Салиу сум овдека да присуствувам практично на состанокот на претседателството на партијата

МОН: Oд денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк

слика за post.Title Од денеска започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, системско решение кое е дел од програмата за работа на Владата и на Министерството за образование и наука и со кое значително се унапредува студентскиот стандард преку доделување на финансиска поддршка во месечен износ од 2400 денари за девет месеци во годината

Црвен крст Крива Паланка со акција за делење вода и совети за заштита од топлотниот бран

слика за post.Title Грижата за граѓаните на Крива Паланка од страна на Општинската организација на Црвен крст не престанува и во периодот на екстремно високите температури што ја зафатија земјава, па волонтерски тимови деновиве постојано патролираат на најфреквентните локации во градот, делејќи вода и препораки за заштита од високите температури

Реакција на Зелен хуман град на изјавата на премиерот за прагот за независните листи

слика за post.Title Крајно сме револтирани од последната изјава на премиерот Заев за зголемувањето на прагот за независни листи на локално ниво на 1% што сака да го прикаже како намалување, велат од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, како реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека предложениот праг од два отсто во предлог-измените на Изборниот законик ќе се симне на еден отсто или целосно ќе биде отстранет

Протест во Тел Авив против новите ограничувања поради пандемијата

слика за post.Title Неколку стотици Израелци протестираа во Тел Авив против новите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирусВести

МОН: Oд денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк

слика за post.Title

Од денеска започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, системско решение кое е дел од програмата за работа на Владата и на Министерството за образование и наука и со кое значително се унапредува студентскиот стандард преку доделување на финансиска поддршка во месечен износ од 2400 денари за девет месеци во годината

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

слика за post.Title

Граѓаните на Република Македонија утре ќе го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република, а потоа и на вториот Илинден, во 1944 година со АСНОМ – Првото заседание на Антифашистичкото Собрание на Народното ослободување на Македонија, беа поставени столбовите на Републиката и на државноста

Нови документи за илинденскиот период – Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

слика за post.Title

Илинден е дел од нас, ненадминат историски настан“, вели директорот на Државниот архив Емил Крстески. Ама, секогаш има можност да се откријат нови сознанија, да се „прочешлаат“ архивите, да осамнат документи, списи, фотографии кои ќе го дополнат мозаикот за историското време околу Илинден.

Зголемен бројот на нови случаи со Ковид-19, трендот на појава на нови соеви веројатно ќе продолжи

слика за post.Title

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден

Кандидатот за Бугарски премиер: Ќе останеме на нашите национални позиции без да се караме со Скопје, ревизија на Договорот е една од опциите

слика за post.Title

Вчера бугарскиот претседател Румен Радев му го врачи мандатот за составување нова влада на Пламен Николов од политичката партија „Има таков народ“ на Слави Трифонов. Николов изјави дека ќе направи сè што е во негова можност за да формира влада во законскиот рок.

Локални избори 2021

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе предводи победничка коалиција на прогресивни партии која ќе го промени ова политичко мочуриште

слика за post.Title

Денеска на покана на мојот драг пријател, претседателот на партијата Демократски сили на Ромите, господинот Шабан Салиу сум овдека да присуствувам практично на состанокот на претседателството на партијата

Реакција на Зелен хуман град на изјавата на премиерот за прагот за независните листи

слика за post.Title

Крајно сме револтирани од последната изјава на премиерот Заев за зголемувањето на прагот за независни листи на локално ниво на 1% што сака да го прикаже како намалување, велат од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, како реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека предложениот праг од два отсто во предлог-измените на Изборниот законик ќе се симне на еден отсто или целосно ќе биде отстранет

Локалните избори на 17 октомври, измените на Изборниот законик остануваат за после одморот на пратениците

слика за post.Title

Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, а претседателот на Собранието ќе ги распише на 6 август

6-ти август е крајниот рок за распишување избори, локалните ќе се оддржат на 17-ти октомври

слика за post.Title

Претседателот на Собранието Талат Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август, а ќе се одржат согласно законскиот термин на 17 октомври, годинава.

БЕСА „легна“ на брашното: Влегува во коалиција со СДСМ за локалните избори

слика за post.Title

Премиерот Зоран Заев во објава на Фејсубук најави дека партнерството со БЕСА ќе продолжи и на претстојните локални избори, споделувајќи фотографии од средба со лидерот на БЕСА Билал Касами.

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Долгот достигна 7,4 милијарди евра, само во последните три месеци е зголемен за нови 213 милиони евра

слика за post.Title

Јавниот долг за три месеци порасна за 213 милиони евра, или достигна 64,4% од БДП, објави министерството за финансии скриено низ табовите на веб страницата, за никој да не го најде

ВМРО-ДПМНЕ: Заев гази по македонските тутунопроизводители и ги пљачка

слика за post.Title

Владата предводена од Зоран Заев не се грижи воопшто за граѓаните освен за своите интереси. Десетици илјади семејства кои живеат од тутунот се заборавени, излажани

Стоилковски: Градската каса е попразна заради лагите на Шилегов?

слика за post.Title

Петре Шилегов старо новиот пулен на Зоран Заев за Скопје цела недела молчи фатен во лага за езерото Треска кај Скопје! Петре Шилегов како и неговиот газда Зоран Заев мислат дека лагите може да ги повторуваат и да минат неказнето

Митева: СДСМ го нуди најлошото за нашите општини

слика за post.Title

Истите градоначалници се избраните функционери со кои располага СДСМ. Овие имиња се доказ дека во СДСМ се применува кронизмот – тоа е практика на пристрасност при доделување работни места и други предности на доверливи соработници, особено во политиката и меѓу политичарите

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на власт, илјадници граѓани секогаш завршуваат на улица без работа

слика за post.Title

Со СДСМ и Заев над 60.000 граѓани останаа без работни места, над 6.200 фирми се затворија, а повеќе од половина милион граѓани живеат под прагот на сиромаштијата

Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе предводи победничка коалиција на прогресивни партии која ќе го промени ова политичко мочуриште

слика за post.Title

Денеска на покана на мојот драг пријател, претседателот на партијата Демократски сили на Ромите, господинот Шабан Салиу сум овдека да присуствувам практично на состанокот на претседателството на партијата

Црвен крст Крива Паланка со акција за делење вода и совети за заштита од топлотниот бран

слика за post.Title

Грижата за граѓаните на Крива Паланка од страна на Општинската организација на Црвен крст не престанува и во периодот на екстремно високите температури што ја зафатија земјава, па волонтерски тимови деновиве постојано патролираат на најфреквентните локации во градот, делејќи вода и препораки за заштита од високите температури

Реакција на Зелен хуман град на изјавата на премиерот за прагот за независните листи

слика за post.Title

Крајно сме револтирани од последната изјава на премиерот Заев за зголемувањето на прагот за независни листи на локално ниво на 1% што сака да го прикаже како намалување, велат од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, како реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека предложениот праг од два отсто во предлог-измените на Изборниот законик ќе се симне на еден отсто или целосно ќе биде отстранет

Во Струга приведен криминалец од Скопје по распишана централна потерница

слика за post.Title

На 31.07.2021 полициски службеници од ОВР Струга во соработка со Единицата за внатрешни работи Карпош го лишиле од слобода М.Т.(27) од Скопје, за кого била распишана централна потерница за издржување на затворска казна

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

слика за post.Title

По извршениот увид на лице место од страна на увидна екипа, пронајдената дрога е подигната за вештачење, а по насоки на ОЈО Струга ќе биде поднесена кривична пријава, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, по член 215 од Кривичниот законик

Економија

382 ресторани за свадби, ноќни клубови и туристички агенции ќе добијат финансиска помош

слика за post.Title

Износот на средства кој е доделен е во зависност од остварениот вкупен приход во 2019 година, бројот на вработени и видот на лиценцата и изнесува од 60.000,00 до 300.000,00 денари за правен субјект, при што вкупниот износ кој ќе биде исплатен изнесува 50.880.000 денари.

Српски Телеком ќе влезе на Македонскиот пазар

слика за post.Title

Лучиќ посочи дека со работа ќе започне за еден месец, најпрво со нудење услуги за сателитска телевизија, а до крајот на годината, како што изјави, ќе бидат пуштени во употреба услугите на мобилните телефонски услуги и оптичкиот интернет.

Зголемен прометот во трговијата на мало

слика за post.Title

Прометот во трговијата на мало, во јуни годинава во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун номинално е зголемен за 7,4, а реално за 5,5 отсто во споредба со истиот месец лани

Во јуни, просечната каматна стапка на новоодобрените кредити изнесува 4,03 отсто и оствари раст на месечно и годишно ниво

слика за post.Title

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и во јуни годинава таа се сведе на ниво од 4,54 отсто, додека просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 0,84 отсто, информира Народна банка (НБ).

Во јуни раст од 9,5 проценти на индустриското производство на годишно ниво

слика за post.Title

Индустриското производство во јуни годинава, во однос на јуни лани бележи раст од 9,5 отсто, а од 6,6 отсто во првата половина од годината споредено со истиот период од минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика

Регион

Пејаковиќ: Банкарскиот сектор во Црна Гора е многу ликвиден, и покрај предизвиците

слика за post.Title

Црногорскиот банкарски сектор е ликвиден со една милијарда евра ликвидни средства и коефициент на солвентност од 19, што е речиси двојно повеќе од процентот на законското барање дефинирано на десет проценти, а со тоа е подготвен да поддржи квалитетни проекти

Кипар го укинува бесплатното тестирање заради промовирање на вакцинација против Ковид-19

слика за post.Title

Од денеска, Владата на Кипар го укинува масовното бесплатно тестирање за коронавирус за да промовира вакцинација против Ковид-19

Црногорската Влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите во малопродажба

слика за post.Title

Црногорската влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите на мало до 15 проценти за сончогледово масло, бел шеќер и млеко, и до 18 проценти за јајца

Силен земјотрес во Грција

слика за post.Title

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на Грција, соопшти американскиот Геолошки завод

„Отворен Балкан“: Кој има корист од оваа „мини ЕУ“ на Балканот?

слика за post.Title

Сфаќајќи дека нивните земји нема наскоро да се приклучат на Европската унија, лидерите на Србија, Македонија и Албанија започнаа свој процес на економска интеграција

Свет

Протест во Тел Авив против новите ограничувања поради пандемијата

слика за post.Title

Неколку стотици Израелци протестираа во Тел Авив против новите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус

Инсајдер Интелиџенс: Американските маркетинг фирми годинава ќе инвестираат 3,6 милијарди долари во т.н. инфлуенсери

слика за post.Title

Истражувачката и аналитичка куќа Инсајдер Интелиџенс (Insider Intelligence) ја објави својата анализа на пазарот за маркетинг во врска со рекламирањето на социјалните мрежи со користење на влијателни и познати луѓе, т.н. инфлуенсери

Хунтата во Мјанмар вети општи избори

слика за post.Title

Лидерот на воената хунта во Мјанмар, генерал Мин Аунг Хлаинг, денеска вети нови избори, со учество на многу партии и рече дека неговата влада е подготвена да работи со специјалниот пратеник предложен од Асоцијацијата на нации од Југоисточна Азија

Најмалку петмина повредени во пукање во Индијанаполис

слика за post.Title

Најмалку пет лица се повредени во пукање во Индијанаполис, Индијана, САД, јави телевизијата Фокс 59, повикувајќи се на локалната полиција

Германија ги категоризира земјите во само две ковид зони: „висок ризик“ и „вирусна варијација“

слика за post.Title

Од денеска сите кои од странство пристигнуваат во Германија мора да достават негативен тест за коронавирус, документ дека биле заразени со коронавирус или дека се вакцинирани

Спорт

Зверев го победи Хачанов во мечот за златото на тенискиот олимписки турнир

слика за post.Title

Германскиот тенисер Александар Зверев го победи Русинот Карен Хачанов во финалето во машка конкуренција на Олимпијадата во Токио

Кинеската Ши Тингмао стана трикратен олимписки шампион во скокови во вода

слика за post.Title

Кинеската Ши Тингмао го освои златниот медал во скокови од отскочна даска од три метри на Олимписките игри во Токио

Михов нов државен шампион во шах

слика за post.Title

Филип Михов ја освои шампионската титула во сениорска конкуренција на Отвореното првенство на Македонија во шах кое од 24 до 31 јули се одржа во Струга

Грег Попович за можните ривали во четвртфиналето: Сите тимови се многу силни

слика за post.Title

Селекторот на репрезентацијата на САД, Грег Попович зборуваше за можните ривали на тимот во четвртфиналето на олимпискиот турнир

АФМ: Националното поединечно првенство секогаш е посебно, благодарение на најмладите

слика за post.Title

На 31 јули 2021 во Скопје се одржа Националното поединчено првенство за млади младинци/ки. Во Организација на Атлетската федерација на Македонија на Арената “Тодор Проески“ и Стадионот на „АРМ“ во Скопје се одржа Националното поединчено првенство за млади младинци/ки

Опуштено

Од необјасниви причини, две езера во Аргентина станаа флуросцентно - розови

слика за post.Title

Две езера во крајбрежниот регион Патагонија во Аргентина станаа флуоресцентни розови поради се уште необјасниви причини, за кои локалните екологисти стравуваат дека можат да бидат предизвикани од индустриска контаминација.

Рики Мартин покажа како си го негува лицето и кожата

слика за post.Title

Порториканскиот поп-пејач Рики Мартин за магазинот „Вог“ покажа какви производи користи за нега на кожата на лицето. Почнал со ова кога имал само 12 години, а му требало долго време за да ја открие рутината што најмногу му одговара

Шкотски изум: Гориво базирано на виски

слика за post.Title

Дестилеријата тврди дека биогасот ги намалува емисиите на ЦО2 во камионите за повеќе од 95 отсто, а другите штетни честички и стакленичките гасови – за 99 насто.

Помфрит со масло од тартуфи и сос од сирење - најскапата порција во светот

слика за post.Title

Ресторанот „Серендипити 3“ во Њујорк го собори Гинисовиот рекорд за најскапи пржени компирчиња во светот. Таква нарачка тука, односно новиот специјалитет чини 200 долари (скоро 10.400 денари).

Дрво живее во Мртвото море

слика за post.Title

Дрво што расте на остров од бела сол, среде Мртвото Море – не е глетка што некој би можел да ја очекува. Но, тоа е тука – недалеку од плажата Ајн Бокек, кај градот Арад, во Израел.

Не пропуштајте

Доделени двете главни премии на Sport Life - Пежо 3008

слика за post.Title

Натпреварот на Sport Life –„Двојна шанса за Peugeot 3008” траеше нешто повеќе од 2 месеци, а на најуспешните првопласирани типувачи им донесе по еден СУВ од марката „пежо 3008“

Sport Life ти овозможува да станеш експерт за типување!

слика за post.Title

Играчите кои ќе погодат најмногу добитни тикети во периодот од 11 јуни до 11 јули 2021 година ќе имаат можност да станат „Експерти за типување“ на Sport Life и да освојат вредни подароци покрај редовната добивка.

„Чукни во дрво“: Алкалоид со хуманитарен видеоспот по повод 85-от јубилеј (Видео)

слика за post.Title

Една од најпопуларните и најоптимистични македонски песни, антологиската „Чукни во дрво“, под покровителство на „Алкалоид“ доби нова верзија

НЈСК Холдинг ја доби првата лиценца за извоз на сув цвет од канабис на пазарот на ЕУ

слика за post.Title

НЈСК Холдинг е првата македонска компанија која доби лиценца за извоз на сув цвет од канабис,како активна фармацевтска супстанција, наменет за Полска, која е дел од заедничкиот пазар на Европската Унија.

ТРКА ЗА ДВЕ „ПЕЖО 3008“ ВО SPORT LIFE

слика за post.Title

Остана уште малку време до крајот на акцијата „Двојна шанса за Peugeot 3008” на Sport Life. Во неа, типувачите, членови на СЛ клубот се натпреваруваат за новиот кросовер на Пежо, а во игра се не едно, туку две возила

Магазин

Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

слика за post.Title

Чајот од нане помага во „битката“ против лошиот здив, како што посочуваат последните истражувања. Имено, за тоа е доволна една „гаргара“ со чај од нане и лимон дневно… Следат уште неколку придобивки од нането

Скарлет Јохансон го тужи „Дизни“ за стрим на „Црна вдовица“

слика за post.Title

Глумицата Скарлет Јохансон поднесе тужба до Врховниот суд во Лос Анџелес против „Дизни“ за прекршување на договорот, откако компанијата го прикажа филмот „Црна вдовица“ на својата стрим-платформа „Дизни плус“ скоро во истовреме кога започна тој да се прикажува во кината, пренесуваат светските медиуми

Нова изменета надворешност на „БМВ Икс-7“

слика за post.Title

Јапонскиот тјунер „Валд“ подготви нов надворешен изглед за „БМВ Икс-7“. Судејќи според фотографиите, според многумина, се чини дека направиле фантастична работа за да го направат автомобилот уште поизразен.

Боб Оденкирк е во стабилна состојба по итното згрижување вчера

слика за post.Title

Роберт – Боб Оденкирк е во стабилна состојба откако вчера паднал на снимањето на „Подобро јавете му се на Сал“ (Better Call Saul) – продолжението на „На лош пат“

Почина басистот на „Зи-зи топ“, Дасти Хил

слика за post.Title

Басистот на рок-групата „Зи-зи топ“, Дасти Хил почина на 72-годишна возраст. Гитаристот починал во сон во неговиот дом во Хјустон, Тексас, САД

Интервјуа

Азески: Балканот да се отвори, историјата да се затвори, бизнисот да се обедини

слика за post.Title

Доста ни е од затвореност, корупција, сива економија и ефтина работна сила. Не сакаме веќе понижувања дека сме неспособни да се интегрираме во меѓународната заедница и дека некој однадвор треба секогаш да ги решава нашите проблеми

Зибери: Ресоцијализацијата и образовниот систем за малолетниците сместени во ВПД Тетово е најголем проблем

слика за post.Title

Народниот правобранител Насер Зибери во интервју за МИА вели дека најголем проблем е ресоцијализацијата и образовниот систем за малолетниците сместени во ВПД Тетово

Ѓоргиев: Односот кон театарот треба да биде одговорен

слика за post.Title

Тетарот со неговата бесмртност и безвременост дава и обврски. Треба да го разбереме како еден брод, кој гордо плови по театарските ширини. Затоа, нашиот однос треба да биде одговорен, дали секогаш заслужуваме билет за тој брод и колку чини тој билет

Арсова: Обезбедивме свежина со добри наслови за „Синедејс“, гостувањето на Бела Тар е круна на нашето работење

слика за post.Title

Првиот филм што ќе биде прикажан е „Анет“, кој публиката вечерва во 21 часот може да го проследи во Градскиот парк

Ендру Стролајн: Однесувањето на ЕУ кон патентите за вакцини е неоколонијално

слика за post.Title

Хјуман Рајтс Воч, една од највлијателните невладини организации за човекови права, со месеци бара од Европската Унија да ги укине привремено правата на интелектуална сопственост за вакцините против Ковид-19, попознато како TRIPS Waiver или суспендирање на патентите, за да им се овозможи на сиромашните земји што поскоро да ја пребродат санитарната криза