Маргот Фридландер е многукратно наградувана за нејзините напори и грижа - ужасите од овој период да не бидат заборавени. Претстојното двојно издание на „Вог“ ќе излезе на 22 јуни.

Емоционалната интелигенција често се наведува како една клучна вештина за професионален успех, но се чини, исто толку е важна и во љубовта и односот кон партнерот воопшто.

Поранешната руска тенисерка Ана Курњикова изминатиов викенд ги почести своите обожаватели и следачи на Инстаграм-профилот со слика од нејзиното семејство.

Азиска слоница чувана во средишен Тајланд, роди близнаци - машко и женско младенче. А пак, вработените тоа го опишуваат како чудо, бидејќи важи за прилично редок случај, пренесуваат тамошните медиуми.

Мори Марков почина на 3 јуни, во својот втор дом - Лос Анџелес, САД, нa 110-годишна возраст. И, тoa бил дoстa исполнет живот... „Секогаш љубопитен“, вели неговата ќерка Јудит Хансен. Сега научниците ќе го проучуваат неговиот мозок.

Француската верига хотели „Акор“ и гигантот за луксузни стоки „Луј Витон - ЛВМХ“ вчера соопштија дека склучиле стратешко партнерство за обновување и развој на легендарниот бренд „Ориент-експрес“.

НАСА и МВС на Јутјуб емитуваше аудиоснимка во живо што покажува како член на екипажот страда од последиците од декомпресивна болест.

Трагачи по потонати пловила на дното на морето кај Канада и Гренланд го пронајдоа бродот што го користел познатиот британско-ирски поларен истражувач Ернест Шеклтон за неговото последно патување.

Американскиот натпреварувач во јадење хотдози, Џои Честнат повторно ќе се соочи со своите соперници во најновиот настан што овојпат ќе се пренесува во живо на Нетфликс на 2 септември, објави стрим-платформата.

Претставници на националниот парк Мљет соопштија дека добиле повеќе пријави дека во каналот Мљет меѓу Полач и Трстеник е виден кит.

До УЕФА ЕУРО 2024 остануваат само неколку дена, а прогнозите за тоа кој ќе го освои турнирот доаѓаат од секоја можна страна.

Компанијата „Ванарама“ од Велика Британија спроведе истражување, па со помош на математиката, науката и древниот „златен пресек“ се обиде да открие кој е најгрдиот автомобил на светот.

На Патен, за неговиот 21 роденден, фигурата му ја подарила неговата тетка, која во доцните 1960-ти работела како готвачка на Универзитетот на Кембриџ, т.е. на „Квинс“ колеџот.

Нарцис - дури и само неколку каснувања од кој било дел од ова растение предизвикува лигавење, повраќање и пролив кај мачките. При посериозна состојба можни се нарушувања на срцевиот ритам.

„Зошто никој не зборува за ова место?“ Осамена патничка вчудоневидено вели: Охридското Езеро е едно од најпотценетите места во Европа - а престојот таму чини само седум фунти за ноќевање.

Светската енциклопедија за традиционални јадења „Tejст атлас“ („Атласот на вкусот“) објави топ-листа најдобро оценети печива во светот. На списокот, поточно на 50-то место се најде и македонскиот зелник

Покрај својата историја, Македонија нуди и можности за секакви авантури кои сигурно ќе им дадат на посетителите незаборавно искуство.

Македонските ракометни кадети се нови миленици на нацијата, не само поради освоениот ЕХФ шампионат во Летонија туку и заради односот кон државната химна која продолжија да ја пејат откако во официјалниот дел беше интонирана кратка инструментална верзија, односно само првата строфа.

Учесникот на протестите против Францускиот предлог пред Собранието на Република Македонија кој во јавноста се прослави со репликата „ не може да ме попиташ, може да те пошљакам, дадена во живо при известување на бугарски новинар, доби силна конкуренција

Австриската полиција влегла во трага на брачен пар од Македонија на возраст од 64 и 63 години кои нашле профитабилен бизнис модел во намалувањето на бројот на поминати километри на половни автомобили.

Драги Рашковски го размрда твитер. Во продолжение дел од објавите на тема „мекици, родендени и крштевки“

Славниот српски кошаркар и функционер на Сакраменто Кингс, Владе Дивац го прослави православниот Божиќ со Србите во Америка.

Властите во тирана со оваа одлука сакаат да ги ограничат негативните влијанија на коцкањето, а затворени се речиси 4.300 обложувалници ширум земјата. Забраната се однесува и на онлајн обложувањето и коцкарниците, кое сега ќе бде дозволено само во хотели со пет ѕвездички.

Имено, кога матичарката го праша – дали стапува вo брак по своја слободна волја, тој одговори: „Почекајте, не сум ја прашал мамичка”, што предизвика насмевки и кај невестата и кај гостите.

Ама дека ќе отидат до таа мера, песната „Една мисла имаме“ да ја препеат на бугарски јазик за да кажат дека се чеда на Аспарух и дека на Бугарија и фалат осум дела за да биде цела неможевме ни да замислиме...

Еди Рама, премиерот на Албанија е еден од учесниците на Самитот на државите од Западен Балкан кој се одржува во Лондон. На состанокот во Лондон тој се појави во темен костум и бели патики.

Да ви каже нешто Амди Бајрам

-Сите сакаат да ја приграбат Македонија. Е, па, не може. Ќе се бориме до последен човек, ама нема да може. Ова е изјава на првиот македонски претседател Киро Глигоров, дадена не толку одамна, на 17-ти април 2010 година, нешто помалку од две години пред неговата смрт во 2012-та година.

Петок, 27 јуни, 1997!

25 мај 2003 година. Конгрес на ВМРО - ДПМНЕ во Охрид, по поразот на парламентарните избори претходната 2002 година. Двајца кандидати се борат за местото на Љубчо Георгиевски - Претседател во оставка. Никола Груевски и Марјан Ѓорчев.

На 25 мај 1945 година ЦК на Сојузот на комунистичката младина на Југославија организира прослава на роденденот на Маршалот. Од следната година се организира штафетното трчање на младите - на 25 мај 1946 во Загреб Тито ја добива првата штафета со порака во чест на неговиот роденден.

Пред точно 16 години, Македонија неколку дена живееше во целосен делириум исполнет со солзи радосници и победничко чувство во нашите срца. Кометал Ѓорче Петров за прв пат во историјата на Независна Македонија ја покори Европа.

Пред 28 години, на денешен ден (13 мај 1990 година), дуелот помеѓу Динамо Загреб и Црвена Звезда во Загреб не се одигра поради хаосот што го направија навивачките групи на двата југословенски гиганти, инцидент кој беше само најава за крвавата ѓраѓанска војна на просторите на поранешната сојузна држава.

На денешен пред 38 години, веста за смртта на Тито беше примена со шок и неверување кај поголемиот дел од населението во СФРЈ. Ништо поразлично не беше и на „вечното“ дерби помеѓу Хајдук и Црвена Ѕвезда.