Новооткриена комета се движи кон Земјата, а набљудувачите ќе може да уживаат во прекрасно ноќно шоу, што се случува еднаш во 7.000 години, соопшти НАСА

Германскиот град Билефилд, долго време е тема на на половичната теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, и се нуди голема награда за секој што ќе докаже дека оваа теоријата е вистина.

Знаевме дека неонацистите не се “по воља” „обоени“ и Евреи, но не знаевме дека им сметаат и вампирите.

ЕУ исто така предвидува дека електронската спроводливост на медот не треба да надминува 0,8 микросимени на сантиметар.

Вилата Извор или како што ја нарекуваат локалните жители и работниците во Националниот парк Плитвице - „Објект 99“, е сместена далеку од погледите, во зафрлен дел од паркот и во прилично руинирана состојба, која потсетува на некогашниот сјај.

Ако критериумите ги спуштите на 175 см, ќе имате двојно повеќе шанси да ја пронајдете љубовта на својот жиовот.

Неотворен примерок од видео играта „Супре Марио Брос“ од 1985 година вчера е продаден на аукција во САД за рекордни 114.000 долари

Испитување на мислењето спроведено месецов меѓу 4.200 корисници на услугите за барање работа во Русија, покажува кои се најнепријатните и најиритирачки особини кај колегите со коишто работите

Некои од брендовите што ги носите или пак ги консумирате, веројатно не знаете колкав профит оствариле нивните основачи.

Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата

Поради неговото име да има вулгарно значење на англискиот јазик, местото на територијата на австриската провинција Горна Австрија (Факинг) постојано е предмет на дискусии за потребата од промена на името.

Еден од најпопуларните спортови во Ирак се нелегалните борби со петел, кои привлекуваат илјадници мажи. Многумина се обложуваат но повеќето Ирачани сè уште доаѓаат само да се забавуваат.

Луѓето кои купуваат материјални добра генерално се помалку среќни, па дури и помалку сакани во општеството од оние кои им даваат приоритет на искуствата, како што се: патувањето, излегувањето и културните настани, тврдат научниците од Универзитетот во Сан Франциско.

Меѓународен тим на научници соопшти дека откриени се докази во една пештера во Јужна Африка што претходно укажува дека човекот започнал да го користи пожарот пред милиони години односно околу 300 000 години порано отколку што се мислеше.

На социјалните мрежи се појави видео од Облешево на кое може да се види како мештаните со стапови, скали и се она што им дојде при рака, се обидоа да решат извесни недоразбирања и кавги со продавачите на зеленчук кои со своите камиони секојдневно се присутни на патот Штип – Кочани.

„Challenge“: Најди пасус без „Северна“

Славниот српски кошаркар и функционер на Сакраменто Кингс, Владе Дивац го прослави православниот Божиќ со Србите во Америка.

Властите во тирана со оваа одлука сакаат да ги ограничат негативните влијанија на коцкањето, а затворени се речиси 4.300 обложувалници ширум земјата. Забраната се однесува и на онлајн обложувањето и коцкарниците, кое сега ќе бде дозволено само во хотели со пет ѕвездички.

Имено, кога матичарката го праша – дали стапува вo брак по своја слободна волја, тој одговори: „Почекајте, не сум ја прашал мамичка”, што предизвика насмевки и кај невестата и кај гостите.

Ама дека ќе отидат до таа мера, песната „Една мисла имаме“ да ја препеат на бугарски јазик за да кажат дека се чеда на Аспарух и дека на Бугарија и фалат осум дела за да биде цела неможевме ни да замислиме...

Еди Рама, премиерот на Албанија е еден од учесниците на Самитот на државите од Западен Балкан кој се одржува во Лондон. На состанокот во Лондон тој се појави во темен костум и бели патики.

Да ви каже нешто Амди Бајрам

-Сите сакаат да ја приграбат Македонија. Е, па, не може. Ќе се бориме до последен човек, ама нема да може. Ова е изјава на првиот македонски претседател Киро Глигоров, дадена не толку одамна, на 17-ти април 2010 година, нешто помалку од две години пред неговата смрт во 2012-та година.

Петок, 27 јуни, 1997!

25 мај 2003 година. Конгрес на ВМРО - ДПМНЕ во Охрид, по поразот на парламентарните избори претходната 2002 година. Двајца кандидати се борат за местото на Љубчо Георгиевски - Претседател во оставка. Никола Груевски и Марјан Ѓорчев.

На 25 мај 1945 година ЦК на Сојузот на комунистичката младина на Југославија организира прослава на роденденот на Маршалот. Од следната година се организира штафетното трчање на младите - на 25 мај 1946 во Загреб Тито ја добива првата штафета со порака во чест на неговиот роденден.

Пред точно 16 години, Македонија неколку дена живееше во целосен делириум исполнет со солзи радосници и победничко чувство во нашите срца. Кометал Ѓорче Петров за прв пат во историјата на Независна Македонија ја покори Европа.

Пред 28 години, на денешен ден (13 мај 1990 година), дуелот помеѓу Динамо Загреб и Црвена Звезда во Загреб не се одигра поради хаосот што го направија навивачките групи на двата југословенски гиганти, инцидент кој беше само најава за крвавата ѓраѓанска војна на просторите на поранешната сојузна држава.

На денешен пред 38 години, веста за смртта на Тито беше примена со шок и неверување кај поголемиот дел од населението во СФРЈ. Ништо поразлично не беше и на „вечното“ дерби помеѓу Хајдук и Црвена Ѕвезда.