Министерката за спорт Роксана Маракинеану синоќа мораше да биде извлечена од стадионот Бауер во Сен Оуен (Сена-Сен Дени), каде што да присуствуваше на фудбалски натпревар од третата француска фудбалска лига.

До неа дојде во понделникот, а вулканската пепел го затру морето во близина на островот, па нуркачите мораат да се чистат по секое нурнување во морето.

Човештвото и порано било сведок на вакви појави, но никогаш со толкава брзина. Науката ни вели дека сè уште може да ја запреме оваа епидемија, но и дека имаме сè помалку време за тоа.

Вооружена група, која пред пет месеци киднапира хуманитарни работници на североистокот на Нигерија, тврди дека убила четворица заложници, соошти меѓународната хуманитарна организација „Акција против гладот“.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „е смешно“ тоа што „Тајм“ ја избра шведската активистска за климата Грета Тунберг за личност на годината, а потоа нејзината слика од насловната страница на магазинот се појави во неговата кампања со неговата глава.

Списанието „Нешнал интерест“ ги утврди петте најмоќни военопоморски флоти во светот, а тоа според него се морнариците на САД, Кина, Русија, Велика Британија и на Јапонија.

Северна Кореја ја информира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми.

Португалската социјалистичка влада денеска положи заклетва за втор четиригодишен мандат, а Антонио Коста ја задржува премиерската функција

Иран бара од ЕУ да најде начин да се ублажат санкциите од САД и да се реализира ветената економска помош.

Фејсбук денеска им забрани на четири вооружени групи од Мјанмар, да ја користат платформата за социјални медиуми, нарекувајќи ги „опасни организации“.

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес во изминатата недела биле регистрирани првите тројца заболени од грип. Како што информира за МИА, епидемиологот д-р Билјана Трајкова станува збор за лица во возрасната категоријата од 19 до 65 години.

Во Скопје и во уште неколку градови во Македонија денеска се организираат детски бадникови поворки како предвесник на утрешниот христијански празник Рождеството Христово – Божик.

Земјоделците не се заштитени, ниту доволно едуцирани и обучени да се соочат со предизвиците и опасностите во работата на земјоделските површини. Потребна е поголема едукација, но и залагање на институциите, констатираат од прилепското здружение „Достоинствен работник“ кое го завршува шестмесечниот преокт насловен „Превентивна култура за безбедноста и здравјето при работа кај земјоделците во Прилеп и во Пелагонискиот регион“.

Традиционалната архитектура од Крива Паланка претставена на педесет архитектонски цртежи во техника туш на хартија од денеска е изложена во уметничката галерија на Локална установа Градски музеј, Крива Паланка.