Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе ја повика Москва за време на состанокот со рускиот колега в петок во Женева да преземе итни чекори за деескалација на ситуацијата на границата со Украина, потврди денеска висок претставник на Стејт департментот.

Белата куќа денеска соопшти дека Русија е подготвена за потенцијален напад врз Украина што би можел да се случи „во секој момент“ и предупреди дека одговорот на САД ќе ги вклучи сите опции.

Самиот факт дека пандемијата на Ковид-19 еден ден ќе биде ендемична не значи дека вирусот повеќе нема да биде опасен, предупреди директорот за управување со кризи на СЗО.

Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во готовина.

Масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик упати нацистички поздрав кога влезе во судот на сослушување за условна казна, каде се одлучува дали тој ќе биде ослободен откако помина повеќе од една деценија во затвор.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен утре ќе ја посети Украина, во време на ескалација на тензиите меѓу Вашингтон и Москва поради можна руска инвазија на нејзиниот сосед, соопшти Стејт департментот.

Турција ќе испрати контингент од 3.250 полицајци и припадници на силите за безбедност во Катар, на Светското фудбалско првенство, најави денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Соулу, додавајќи оти официјална Анкара го обучила катарскиот персонал за ноемврискиот Мундијал.

Судот во Египет осуди десет мажи на смрт за трговија со дрога по заплена на повеќе од два тона хероин, објавуваат медиумите според египетски судски извори

Карантинот ќе биде укинат за големи делови на Нов Зеланд, затоа што бидејќи бројот на заразени лица со коронавирусот продолжува да опаѓа, соопшти денеска премиерката Џасинда Ардерн

Американското воено воздухопловство овој месец ќе испрати повеќе од 20 борбени авиони Ф-22 на вежба во Западен Пацифик

Младата пливачка Миа Блажевска Еминова, на Олимпискиот квалификациски турнир во Белград, Србија, на 100 метри слободно постигна време од 57,13 секунди

Причината за одбивањето на пристапот е сомневање дека Сертов бил лојален на руската шпионска мрежа во Бугарија

Студија спроведена врз 3.000 млади американски маринци кои немале Ковид-19, покажа дека е петпати поголема веројатност да се заразат од оние кои ја прележале инфекцијата, додека околу 10 проценти од маринците кои се заразиле со коронавирусот биле повторно инфицирани

Британската полиција уапсила 69 албански државјани при обид илегално да влезат на терторија на земјата со рибарски брод, пренесуваат албанските медиуми