Паредес може да биде добро решение за гигантот од Торино. Тој има искуство во Серија „А“ од својот период во Рома, а потоа играше многу силно со тимот на Зенит пред да се пресели во ПСЖ. Аргентинецот е одобрен од спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи.

Газдите на клубот од Ливерпул имаат и други опции за функцијата. Една од нив е Карло Анчелоти, кој е слободен откако го напушти Наполи. Дејвид Мојс, исто така, може да се врати. Тој исто зборувал со луѓето во управата на „карамелите“.

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо го сподели своето мислење за големата вест на англискиот фудбал вчера – обновување на договорот на Јирген Клоп со Ливерпул.

Жиру игра многу ретко откако Френк Лампард ја презеде функцијата менаџер на „Стемфорд Бриџ“. Светскиот шампион со Франција има само 7 настапи од почетокот на сезоната, и тој не може да си дозволи да седи на клупата, доколку сака да биде дел од тимот на ЕП 2020.

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар поднесе нова тужба против Барселона за неисплатени плати од 3,5 милиони евра, според шпанскиот весник „Ел Мундо“.

Легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон остро се спротивстави на создавање на европска Суперлига.

Поранешниот аргентински репрезентативец Езекиел Лавеци ја заврши фудбалската кариера. Тој ја објави веста на социјалните мрежи, придружена со колаж од неговите фотографии на теренот.

Ферари ја затвори вратата пред Макс Верстапен. На официјалниот настан во Маранело по повод крајот на сезоната, тимскиот шеф Матијас Биното и извршниот директор на компанијата, Луис Камилери, потврдија дека местото на Себастијан Фетел би можело да биде испразнето во 2021 година.

Поранешниот кошаркар Милан Гуровиќ, склучи договор со основното обвинителство со кој ја призна вината дека бил насилен кон жена му и ќерката, па доби казна од 10 месеци куќен притвор.

Репрезентациите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет за жени, кое се одржува во јапонскиот град Кумамото.

Интернационалниот мајстор (ИМ) Никола Николовски е победник на возобновениот турнир „Скопје Опен“, кој заврши синоќа, со учество на околу 80 шахисти. Според стартниот рејтинг, тој беше трет носител на турнирот, а на крајот е прв на табелата со 7,5 бода од 9 партии со шест победи, три реми и без ниту еден пораз.

Пилотот на Формула 1 тимот, Ред Бул, Макс Ферстапен, за кого се шпекулира дека ќе го наследи Британецот Луис Хамилтон во Мерцедес, постојано во своите изјави го провоцира актуелниот светски првак.

Црна Гора ја совлада Србија со 28:26, и го освои петтото место на Светското првенство во ракомет за жени, кое се игра во Кумамото, Јапонија.

Кливленд кавалирс победи на гости кај Сан Антонио спарс во најинтересниот натпревар од кошаркарската НБА лига игран рано утрово, и со тоа „коњаниците“ ја запреа низата од осум порази по ред.

МЗТ Скопје Аеродром доживеа пораз на гостувањето кај Ловќен во Цетиње со 73-69 (38-35) во 11 коло од АБА2 лигата. За тимот од Аеродром ова беше трет пораз во регионалната лига.

Ферари официјално призна дека преговарале со Луис Хамилтон за негов трансфер во тимот во 2021 година.

На лизгалиштето при А1 Арена Борис Трајковски од утре до недела ќе се одржи седмото издание на традиционалниот турнир во хокеј на мраз „Скопје Ајс Фестивал“.

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов, во пресрет на вечерашниот дуел од кошаркарската АБА 2 лигата со Ловќен, фаворитската улога ја препушти на црногорскиот тим.

Екипата на Лос Анџелес лејкерс ноќеска го победи Орландо за 22 победа на 25 натпревари во досегашниот дел од сезоната

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудес зборуваше за одлуката на ВАДА во врска со руските спортисти

Хјустон го совлада Кливленд со 116:110 најмногу по заслуга на Џејмс Харден кој мечот го заврши со 55 поени

Македонскиот репрезентативец Гоце Јаневски го победи Србинот Филип Џиниќ во четвртфиналето на Балканскио тшампионат во Турција со 3:2 во категоријата до 75 килограми. Со оваа победа Јаневски обезбеди најмалку бронзен медал.

Екипата на Еурофарм Работник од Битола вечера доживеа висок пораз на гостувањето кај Веспрем со резултат 35:24 во 9.коло од СЕХА лигата.

На Светското првенство во ракомет за жени што се одржува во Јапонија, попладнево завршија натпреварите од последното, 5.коло во групната фаза по кои последна пласман во полуфиналето обезбеди Норвешка со триумфот над Германија

Дефанзивецот на Атланта, Винс Картер, стана петтиот играч во историјата на НБА, кој настапил на 1.500 натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на лигата

Репрезентацијата на Русија рано утрово ја совлада Шпанија со убедливи 36:26 во 5.коло од Групата 2 на Светското првенство за ракометарки што се игра во Токио

Тим од 19 ракометарки кои настапуваат по домашни клубови, треба на 13 декември попладне да се појават во Куманово, на првиот собир на женскиот национален тим на С. Македонија.

Селекторот на машката македонска сениорска ракометна репрезентација, Данило Брестовац, повика 19 ракометари за собирот на 20 декември, со кој ќе почнат подготовките за меѓународните турнири во Србија и Романија.