Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Македонските кошаркари по изедначената прва четвртина во вториот период одиграа одлично во одбраната и примија само осум поени, па на полувреме водеа со 44:30.

Предноста по 30 минути беше зголемена на 59:43, но на почетокот на последниот период Словачка ја врати неизвесноста откако направи серија од 12-0. Македонија по дури четири минути игра во четвртата четвртина ги постигна првите поени.Во завршницата на дуелот нашата селекција повторно имаше двоцифрена предност (70:58).

Најдобар во македонската репрезентација беше Ричард Хендрикс со 21 поен и 14 скокови, а капитенот Војдан Стојановски постигна 20 поени.

Следниот натпревар од групата Б Македонија го игра на домашен терен во недела (26 ноември) против селекцијата на Швајцарија.

Објавено на: 24/11/2017 16:11