Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ, немаше потешкотии да ја мине третата рунда на Австралија Опен.

Ѓоковиќ кој на првиот овогодишен Гренд слем е рангиран како 14-ти носител, во меч од 4.коло во три сета го победи Алберто Рамос Винолас од Шпанија.

Во првиот сет Ѓоковиќ на противникот му препушти два гема (6-2), а во вториот ѕретипт се по три гема (6-3 и 6-3).

Ѓоковиќ во следното коло, односно осминафиналната рунда ќе игра против Хиеон Чинг кој утрово го елиминира четвртиот носител на Александар Зверев со 3:2.Автор: Администратор
Објавено на: 21/01/2018 18:33