Во финалето на штафетата на 5.000 метри во „шорт трек“ Унгарија ја освои првата титула во историјата на Зимски олимписки игри.

Во Пјонгчанг 2018 квартетот на Унгарците влегоа во борба со претставниците на домаќините Република Кореја, како и со Кина и Канада за највредното признание.

Корејскиот тим се движеше очекувано добро во челото до средина на трката, кога се случи најлошото можно сценарио – смешно паѓање на олимпискиот шампион на 1.500 метри од Пјонгчанг 2018 Лим Хо Жу во 23-от од вкупно 45 кругови, што ја лиши земјата од можност за медал уште во оваа фаза, а подоцна Корејците завршија четврти.

Унгарската штафета го зголеми темпото во клучните моменти пред финалето и се поздрави со долгоочекуваниот успех. Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.Автор: Администратор
Објавено на: 23/02/2018 01:39