Долниот дом на гермнаскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

За изборот на 63-годишната Меркел гласаа 364 пратеници, 315 беа против, а деветмина се воздржаа од гласање.

– Го прифаќам изборот, изјави Меркел по гласањето.

Владината коалиција на Меркел, во која покрај ЦДУ, влегуваат и нејизната сестринска партија, баварската Христијанско социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), има вкупно 399 места во 709-члениот Бундестаг.

Трите партии ја сочинуваа и досегашната „голема“ владина коалиција, но формирањето на новата Влада не одеше лесно, па Меркел е резибрана на функцијата дури 171 ден по изборите, одржани на 25 септмври минатата година.Автор: Администратор
Објавено на: 14/03/2018 23:06