Засега непознат број лица загинаа при уривањето на новоизградениот масивен пешачки мост во Мајами, што поврзувал кампус со универзитет.

Сообраќајната полиција потврди дека мостот се урнал врз возила и оти неколку лица почнале. Најмалку едно лице е повредено и пренесено во болница.

Мостот, што тежи 950 тони беше пуштен во употреба во саботата, по што бил малку спуштен до финалната позиција.

Мостот е изграден со користење иновативен пристап кон изградба на мостови – техника што требаше да ги намали потенцијалните ризици за работниците, патниците и пешаците и да ги спречи сообраќајните метежи во областа.Автор: Администратор
Објавено на: 15/03/2018 21:52