Холандската јавноста се уште е во шок од самоубиството на политичарката Вили Диле, која изврши самоубиство само неколку часа објави видео во кое тврди дека минатата година ја силувале група на мигранти, а по наредба на нејзиниот поранешен партиски колега.

Во видео пораката, таа тврди дека група криминалци, муслимани, ја киднапирале, нападнале и силувале на 15 март минатата година, на денот на локалните избори, а по налог на нејзин поранешен партиски колега

Полицијата тогаш соопшти дека знае за случајот, но дека не може ништо да стори бидејќи не е поднесена тужба.

Диле во видео пораката рече дека напушта политика и се плаши за нејзиното семејство.

- Не можам да живеам со тоа. Тие луѓе мразат жените и ме мразат мене, рече Диле.

Нејзината објава на Фејсбук беше брзо отстранета, а следуваа бројни коментари на социјалните мрежи.Автор: Администратор
Објавено на: 24/08/2018 20:43