Најмалку осум лица загинаа, а 12 се повредени во напад со автомобил-бомба врз контролен пункт во ирачкиот град Ал Каим, соопшти локален фунционер.

Генерал-мајор Касем ал-Дулами соопшти дека напаѓачот удрил со автомил-болма во контролниот пункт на кој заедно работат ирачката армија и милициски сили кои ги поддржува Владата.

Ирачките медиуми претходно јавија дека во нападот загинале најмалјку 21 човек.

За сега никој не презеде одговорност за нападот во Ал Каим, кој е на 400 километри северозападно од Багдад, во близина на ирачко-сириската границаАвтор: Администратор
Објавено на: 29/08/2018 11:09