Американското Министерство за финансии денеска воведе нови санкции за руски и украински бизниси и неколку лица, сите поврзани со континуираната окупација на Русија на Крим, за која САД сметаат дека е нелегална.

Објавата дојде само неколку дена пред претседателот Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин да присуствуваат на настаните во Париз, Франција, на кои ќе се одбележи 100-годишнина од крајот на Првата светска војна.

Русија најави претходно оваа година дека ќе одржи избори в недела во двата региона на Крим, анектирани од Украина во 2014 година.

Субјектите санкционирани денеска вклучуваат двајца Украинци, еден руски и девет ентитети во Украина и Русија, делумно за акции поврзани со московската анексија на КримАвтор: Администратор
Објавено на: 08/11/2018 23:54