Американскиот претседател Доналд Трамп е на удар на критики затоа што поради дожд ја откажа посетата на гробиштата на американските војници во Франција, кои загинале за време на Првата светска војна.

Поранешниот пишувач на говори на американскиот претседател Џорџ Буш помладиот, Дејвид Фрум на Твитер напиша дека е “неверојатно“ претседателот да отиде во Франција поради церемонија по повод крајот на Првата светска војна, а да не оддаде почит на Американците кои загинале во војната.

Американскиот претседател го критикуваа и некои британски функционери.

Николас Соумерс, член на британскиот Парламент и внук на Винстон Черчил, на социјалните мрежи објави дека Трамп ги „обесчестил“ американските војници со тоа што не ги посетил американските воени гробишта.

Белата куќа соопшти дека американската делегација заедно со претседателот Доналд Трамп не ги посетила гробиштата во Бело, 85 километри од Париз, поради „логистички тешкотии предизвикани од лошото време“.Автор: Администратор
Објавено на: 11/11/2018 12:32