Британската премиерка Тереза Мај ги отфрли шпекулациите дека може да биде соборена од премиерската функција поради нејзиниот договор за Брегзит, јави Би-Би-Си.

– Ќе го пребродам тоа, рече таа

И покрај неколкуте оставки на министри во британската Влада и се погласните шпекулации за гласање недоверба, Меј вети дека ќе го потпише договорот во Брисел и ќе го достави пред пратениците.

– Курсот што го поставив е вистинскиот за нашата земја, рече таа.

Во меѓувреме, основачот и уредник на сајтот БрегзитЦентрал, Џонатан Исабеј на Твитер напиша дека конзервативците собрале доволно потписи за гласање надеверба на Меј како лидерка на партијата.Автор: Администратор
Објавено на: 16/11/2018 11:15