Старицата која изгоре во пожарот кој го зафти нејзиниот дом во село Црник била неподвижна. Селаните и соседите кои со жалење зборуваат за трагедијата велат дека пожарот избувнал во петокот на 30 ноември, половина час по полноќ. Како што вели Амет Кампелезов, жител на село Црник, иако противпожарната единица и полицијата дале се од себе да ја спасат старицата, за жал пожарот бил побрз од нивните обиди.

– Пожарот се случи половина час по полноќ, куќата целосно изгоре. Жената беше неподвижна и повремено се грижеа соседи за неа. Половина час по пожарот дојдоа и противпожарни екипи и полицијата и иако даваа се од себе не можеа да ја спасат жената, вели Кампелезов.

Починатата старица куќата ја делела со нејзиниот роднина Шериф Ридаров кој откако куѓата изгоре целосно останува без кров над главата.

– Кога го забележав пожарот планирав да спасам нешто од моите работи, но не успеав. Јас сега сум уличар, немам ништо. Изгоре и покуќнина и гардероба. И сега кај јас да одам, немам каде да легнам, да се измијам, значи барам помош инаку останувам на улица, вели Ридаров.

Градоначалникот Тренчовски кој денес беше во Црник, најави финансиска поддршка за Ридаров.

– Како локална самоуправа ќе излеземе максимално во пресрет, очекувам со Ридаров заедно да се договориме на кој начин да му ја ублажиме ситуацијата, незвисно дали тоа ќе биде со финансиска или било кој дргу вид на поддршка, рече Тренчовски.

Заради обдукција и утврдување на причините за несреќата во текот на денешниот ден на местото на настанот излегоа и екипи на судска медицина како и надлежни од Mинистерството за внатрешни работи.Автор: Администратор
Објавено на: 02/12/2018 03:00