Околу 2.600 луѓе изминатиов викенд биле допрени од медузи на плажите во австралиската држава Квинсленд, кои се сега затворени поради огромниот број медузи.

Станува збор за таканаречените Блуботл (Bluebottle) медузи чии изгореници се болни, но вообичаено не се смртоносни, јави Би-Си-Си.

Најчесто силни ветрови носат колонии медузи во близина на брег.

Минатата недела 13.000 луѓе побарале помош поради изгореници од медузи, што е три пати повеќе во однос на истиот период минатата година.

Најмногу инциденти биле регистрирани во регионите Голд Коуст и Саншајн Коуст.Автор: Администратор
Објавено на: 08/01/2019 10:22