Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во Сирија, и да започнат судски процеси против нив.

– Калифатот е подготвен да падне, напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде дека „алтернатива не е добра бидејќи во спротивно САД ќе бидат принудени да ги ослободат“.Автор: Администратор
Објавено на: 17/02/2019 11:17