Јапонскиот премиер Шинѕо Абе го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир во минатата есен, откако тоа било побарано од САД.

Според весникот Асахи шимбун, Вашингтон сметал дека Токио може да го предложи Трамп за престижната награда по историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Весникот се повикува на владин извор.

Информацијата е објавена откако Трамп во петокот објави дека Абе го номинирал него за наградата. Јапонската влада не даде засега коментар за информации на весникот.Автор: Администратор
Објавено на: 17/02/2019 15:45