Пожарникари во Сибир гаснат пожари на вкупна површина од 163.100 хектари, соопшти денеска службата за заштита на шумите.

Како што се наведува, пожарникарите се борат со 78 пожари кои зафатиле 110.082 хектари во регионот Иркутс и 69 пожари на 46.976 хектари во Краснојарск.

Вонредна состојба поради огнената стихија е прогласена во Иркутск, Јакутија и Краснојарск.Автор: Администратор
Објавено на: 07/08/2019 12:20