Руското летало Сојуз МС-14 со хуманоидниот робот Федор денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица.

Директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин изјави дека Федор ќе се врати на Земјата како што е планирано на 7 септември.

– Има доволно време за извршување на планираните тестови и за враќање на Земјата на 7 септември, наведе Рогозин.

Андроидниот робот Федор е произведен во соработка со „Андроид техник“ и руската Фондација за напредни истражувачки проекти со техничка поддршка на Министерството за вонредни ситуации на Русија.Автор: Администратор
Објавено на: 27/08/2019 12:41